Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
23.11.2014 17:30

Plaga nieważnych głosów. Nawet co czwarty głos zmarnowany

W całym kraju, wyborcy oddali prawie 18 procent nieważnych głosów. To o ponad 5 punktów procentowych więcej niż cztery lata temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Zmarnowane głosy - to prawdziwa plaga ostatnich wyborów samorządowych. Tylko w Małopolsce, na Pomorzu i Opolszczyźnie oddanych zostało około 20 procent nieważnych. W niechlubnej statystyce wybijają się Wadowice, gdzie w okręgu wyborczym zmarnowany został co czwarty głos.

Podejrzanie bardzo dobry wynik PSL-u i zatrważająca liczba głosów nieważnych - to kwestie, na które zwracają uwagę politolodzy po wczorajszym ogłoszeniu przez PKW wyników wyborów samorządowych.

- _ Liczba nieważnych głosów na pewno wpłynęła na wypaczenie wyników wyborów _ - uważa Bartłomiej Biskup. - _ Mam przekonanie, że wyniki sondaży exit-polls były faktycznym odzwierciedleniem preferencji politycznych _ - dodaje.

Robert Maliszewski podkreśla, że liczba nieważnych głosów i błąd systemowy w postaci książeczki losowo faworyzowały PSL. - _ Część sukcesu Ludowców to pomyłki. Obniża to zaufanie do głosowania, ale nie jest to powód do unieważnienia rezultatów _ - komentuje Maliszewski.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało już na 13 grudnia demonstrację w sprawie liczenia głosów w wyborach.

Mieszkańcy Wadowic skarżą się na brak jasnej instrukcji i pomocy ze strony członków obwodowych komisji. W dodatku zmyliły ich karty w postaci książeczek. -_ Sporej liczbie nieważnych głosów w Wadowicach pomogła też Państwowa Komisja Wyborcza _ - twierdzi starosta wadowicki Jacek Jończyk. Karta głosowania na burmistrza zawierała również nazwisko człowieka, który zrezygnował półtora tygodnia wcześniej z kandydowania.

Wiesława Romańska z Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie nie ma sobie nic do zarzucenia: _ Ja mam czyste sumienie. Instruowaliśmy wyborców w jaki sposób należy głosować. _ Jak tłumaczy, karty musiały mieć formę książeczek, ponieważ tylko wtedy osoby niewidzące mogły zastosować specjalne nakładki, które umożliwiały oddanie głosu.

W całym kraju, wyborcy oddali prawie 18 procent nieważnych głosów. To o ponad 5 punktów procentowych więcej niż cztery lata temu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tylko w tym regionie Platforma się umocniła Protasiewicz nie wyklucza rozszerzonej koalicji z SLD. Podobnej jak w minionej kadencji.
Kopacz ostro odpowiada Kaczyńskiemu: "To próba niszczenia demokracji" _ - Kontestowanie wyników wyborów przez liderów opozycji służy wyłącznie partyjnym interesom _ - uważa szefowa rządu.
PKW tłumaczy się. "To nie my liczymy głosy" Specjalna grupa ekspertów zbada, na czym polegała awaria systemu liczenia głosów.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wybory samorządowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz