Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Płace posłów. Ci, którzy pracują będą mieć niższe diety

0
Podziel się:

Oprócz obniżki uposażeń skontrolowane zostaną obecne zarobki posłów w porównaniu do tych sprzed objęcia mandatu.

Płace posłów. Ci, którzy pracują będą mieć niższe diety
(Arpingstone/Public domain)

Niezależna komisja ds. parlamentarnych standardów (Ipsa) w Wielkiej Brytanii wywołała burzę, opowiadając się za zróżnicowaniem uposażeń posłów. Ipsa proponuje obniżkę diet tym posłom Izby Gmin, którzy pracują zawodowo poza parlamentem.

Propozycje, które mają być oficjalnie opublikowane pojutrze, omawia dzisiejszy dziennik _ The Times _. Ipsa chce, by zarządzenia weszły w życie w nowej kadencji parlamentu od 2015 r. Już teraz część posłów ocenia je krytycznie. Oprócz obniżki uposażeń posłów czerpiących przychód z pracy pozaparlamentarnej np. konsultingu, usług prawnych, bądź biznesu, Komisja chce skorelować poziom poselskich uposażeń z wynagrodzeniem otrzymywanym przez nich przed objęciem mandatu.

Kolejna propozycja dotyczy skalkulowania wynagrodzenia posła ze średnią płac regionu, z którego pochodzi. Płace, poza Londynem i południowo-wschodnią Anglią, są na ogół niższe niż w metropolii. Podstawowa płaca posła Izby Gmin wynosi 65 738 funtów rocznie. Posłowie otrzymują też zapomogi na pokrycie kosztów prowadzenia biura i utrzymania mieszkania w okręgu wyborczym (w niektórych przypadkach także mieszkania w Londynie).

Z analizy _ Timesa _ wynika, że 68 posłów Izby Gmin (ok. 10 proc. spośród ogółu 650 posłów) z pracy poza parlamentem zarabia ponad 10 tys. funtów rocznie, z czego 18 zarabia ponad 100 tys. funtów rocznie. Łącznie jest to ponad 6 mln funtów.

Propozycja Ipsa zostanie skonsultowana z rządem i parlamentem. Żadna ze stron nie będzie mogła jednak jej zawetować. Niezależną komisja ds. parlamentarnych standardów ustanowiono w 2009 r. w następstwie wycieku do prasy poselskich rozliczeń dowodzących nadużywania zapomogi na mieszkania. Komisja opracowała nowy system w 2010 r. W lutym br. ogłosiła, że uposażenia posłów w roku budżetowym 2012-13 zostaną zamrożone, a ich poziom w dalszych latach poprzedzi publiczna konsultacja.

Czytaj więcej w Money.pl
Groźny szczep bakterii zaatakował. Są ofiary Koklusz zwany krztuścem, wywołany jest przez szczep bakterii Bordetella pertussis i przenosi się drogą kropelkową.
Cameron będzie ciął. "Wóz albo przewóz" -_ Jeśli odstąpimy teraz od programu naprawczego, kraj znajdzie się na równi pochyłej _- oświadczył premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
Książęca para otworzyła Narodowe Centrum Piłkarskie Książę William i jego żona Kate otworzyli ośrodek, dzięki któremu reprezentacja ma odnieść sukces na arenie międzynarodowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)