Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna o 100 zł w górę? "To rozsądne"

Propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej w 2013 r. w wysokości 1600 zł jest racjonalna - twierdzi minister pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/Reporter)

*Propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej w 2013 r. w wysokości 1600 zł jest racjonalna - ocenił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. *

Minister pytany, czy możliwa jest zmiana decyzji ws. rządowej propozycji dotyczącej płacy minimalnej w 2013 r. ponad 1600 zł, czego domagają się związki, odpowiedział: _ - W moim odczuciu propozycja rządowa jest rozsądna. To jednak wzrost o 100 zł w porównaniu z obecnym rokiem _ - stwierdził minister.

Dodał, że dzisiaj w ramach Komisji Trójstronnej _ jest zaplanowane przedstawienie tej propozycji _. _ - Będziemy nad nią pracować w zespole (problemowym Komisji Trójstronnej), a debata na ten temat na Komisji Trójstronnej odbędzie się za dwa tygodnie _ - powiedział.

Związki chcą, aby płaca minimalna przekroczyła 1600 zł, natomiast pracodawcy ostrzegają, że większy wzrost może być groźny dla gospodarki. NSZZ _ Solidarność _ zaproponował we wniosku do Komisji Trójstronnej, aby płaca minimalna wzrosła do 1626 zł. Solidarność złożyła w Sejmie projekt, który przewiduje powiązanie płacy minimalnej z PKB, a także, by najniższe wynagrodzenie doszło do 50 proc. przeciętnej pensji.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia do 1676 zł. Zdaniem OPZZ propozycja rządu to ustawowe minimum. Związek zaznacza, że kwota minimalnego wynagrodzenia jest pochodną m.in. wzrostu PKB i inflacji, wskaźników, które w ostatnich latach były przez rząd niedoszacowane. Przez to wzrost płacy minimalnej był zaniżany.

Forum Związków Zawodowych opowiada się za określeniem ścieżki dojścia do poziomu płacy minimalnej odpowiadającej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w perspektywie 2-3 lat. Propozycje rządu dotyczące wzrostu płacy minimalnej popierają pracodawcy. W ocenie Pracodawców RP najniższe wynagrodzenie powinno zostać podniesione do 1600 zł, co daje w skali roku wzrost w wysokości 6,7 proc. Według organizacji kondycja gospodarki oraz sytuacja na rynku pracy nie pozwalają na wyższy wzrost.

Także według PKPP Lewiatan płaca minimalna może wzrosnąć w przyszłym roku najwyżej o 100 zł. Zdaniem organizacji wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności pogorszyłby konkurencyjność polskich firm i zniechęcał do zwiększania zatrudnienia.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że Komisja Trójstronna powinna do 15 lipca uzgodnić wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny. Jeżeli nie zrobi tego, rząd - do 15 września - ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia. Wielkość ta nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia zaproponowanego wcześniej Komisji.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Rząd ma pomysł na bezrobocie. Da 7,4 mld - _ Szczególnie chcemy wesprzeć osoby młode oraz po 50. roku życia _ - powiedział minister pracy i polityki społecznej.
400 mln dla resortu pracy? "Za wcześnie" Wiceminister finansów powiedziała, że jest za wcześnie, by mówić o kwotach, jakie mogłyby być uruchomione z Funduszu Pracy, o co wnioskuje minister pracy.
Nie zgodzili się na wyższe zasiłki rodzinne W Komisji Trójstronnej nie doszło do porozumienia w sprawie podwyższenia kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń, zmiany wysokości kwot zasiłków i świadczeń rodzinnych.
Tagi: podwyżka płacy minimalnej, płaca minimalna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz