Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKW zarejestrowała komitety wyborcze

0
Podziel się

O godzinie 16.15 minął termin w jakim Komisja przyjmowała zawiadomienia o rejestracji.

PKW zarejestrowała komitety wyborcze
(imagestock/iStockphoto)
bEiuNBCd

Państwowa Komisja wyborcza otrzymała 106 zawiadomień dotyczących rejestracji komitetów wyborczych. Ponad 90 z tych zawiadomień dotyczy jedynie komitetów senackich. O godzinie 16.15 minął termin w jakim PKW przyjmowała zawiadomienia o rejestracji.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki powiedział, że obecnie komisja bada przyjęte dokumenty. - _ Trzy komitety zostaną wyzwane do usunięcia wady _ - zaznaczył Czaplicki.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PRZEDSTAWICIELA PKW:

Źródło: IAR

bEiuNBCf

Do 30 sierpnia komitety muszą zgłosić listy kandydatów na posłów i senatorów - przypomina Kazimierz Czaplicki. Zaznaczył przy tym, że nie można zbierać podpisów pod listami in blanco. W przeciwnym przypadku komitet łamie prawo. Sekretarz PKW przyznał jednocześnie, że PKW nie ma możliwości zweryfikowania czy komitet zbierał podpisy pod listami in blanco.

POSŁUCHAJ PRZEDSTAWICIELA PKW:

Źródło: IAR

W ubiegłym tygodniu PO zwróciła się do PKW z pytaniem, czy PiS może zbierać podpisy poparcia bez wskazania kandydatów, którzy mają znaleźć się na listach wyborczych. W art. 209 Kodeksu wyborczego nie ma zapisu mówiącego o tym, że przy wykazie podpisów z poparciem dla danej listy - czyli na kartach, na których wyborcy się podpisują udzielając poparcia liście - musi istnieć też spis kandydatów, którzy będą z niej startować.

bEiuNBCl

Jednak dyrektor zespołu prawnego Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj powiedziała, że osoby zbierające podpisy dla danej listy powinny okazywać wyborcom taki wykaz kandydatów na posłów, którzy będą na niej umieszczani.

PiS zapewnił później w piśmie skierowanym do PKW, iż każda osoba podpisująca się pod listą kandydatów tej partii, może zapoznać się z ich nazwiskami i imionami. _ Przestrzegamy reguł Kodeksu wyborczego _ - zapewniają przedstawiciele PiS w piśmie do PKW.

Czytaj więcej na temat wyborów parlamentarnych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t154215.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sa;juz;pierwsze;zarejestrowane;komitety;wyborcze,152,0,888216.html) To pierwsze zgłoszone komitety wyborcze Siedem komitetów wyborczych złożyło jak dotąd w PKW, zawiadomienia o swoim powstaniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t85441.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pkw;ujawnia;o;ile;wiecej;zaplacimy;za;wybory,18,0,888338.html) Tak drogich wyborów jeszcze nie było Według szacunków, jesienne wybory mogą kosztować nawet o 70 mln więcej niż w 2007 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pkw;partie;nie;powinny;prowadzic;kampanii;z;elementami;agitacji,49,0,876593.html) PiS i SLD działają nielegalnie? Nie przerwą kampanii Państwowa Komisja Wyborcza ma zastrzeżenia, do niektórych posunięć partii. To nas nie dotyczy - twierdzą politycy.
bEiuNBCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)