Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKW podaje dane o frekwencji na godzinę 17.30. Zobacz mapę

0
Podziel się

Zostały ostatnie godziny głosowania. Sprawdź, w których miastach i województwach frekwencja jest największa.

PKW podaje dane o frekwencji na godzinę 17.30. Zobacz mapę
(PAP/ Marcin Bielecki)
bEgJcMUR

Frekwencja do godz. 17.30 wyniosła 39,28 proc., podała Państwowa Komisja Wyborcza. Najwyższa jest w województwach wschodnich. Do tej pory doszło do 474 incydentów, w większości dochodziło do nich poza obrębami komisji wyborczych.

[Aktualizacja: godzina 21.10]

Najwyższa frekwencja do godz. 17.30 była w województwie świętokrzyskim i wyniosła 46,19 proc. Natomiast najniższa frekwencja była w Śląskiem i wyniosła 35,29 proc. Jeśli chodzi o miasta, względnie najwięcej osób poszło do urn w Rzeszowie - frekwencja wyniosła tam 37,39 proc. Najmniej - w Zielonej Górze - 24,39 proc.

bEgJcMUT

Komisja podała, że w poprzednich wyborach samorządowych z 2010 roku, o godzinie 19 frekwencja wyniosła 43,23 proc. Trzeba jednak dodać, że lokale wyborcze otwarte były wtedy od godz. 8 do 22.

Głosowanie w całym kraju rozpoczęło się o godz. 7.00, gdy otwarto 27435 lokali wyborczych. To wszystkie lokale przygotowane na niedzielne wybory do władz lokalnych. W zdecydowanej większości lokali głosowanie potrwa do godz. 21.00, gdy końca dobiegnie także cisza wyborcza, trwająca od północy z piątku na sobotę.

Rośnie liczba incydentów

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że od chwili rozpoczęcia ciszy wyborczej odnotowano 474 incydenty. Najczęściej było to zrywanie plakatów, kradzież lub niszczenie banerów, emitowanie spotów w mediach, agitacja wyborcza, zniesławianie, wynoszenia kart wyborczych poza lokal.

bEgJcMUZ

Według członka PKW sędziego Włodzimierza Rymsa, było kilka zdarzeń mających związek z samym głosowaniem. Np. w gminie Głogów Małopolski podczas sprawdzania i liczenia kart, które miały być wydane obwodowym komisjom, stwierdzono brak 480 kart, które były wydrukowane i przygotowane do wydania. _ Chodzi o karty do głosowania na burmistrza Głogowa Małop. Komisje zostały uczulone, by zwracać uwagę, czy nikt nie wnosi kart do lokali _ - podkreślił sędzia Ryms.

PKW podała też, że w 3 lokalach obwodowych komisji wyborczych w Chorzowie (Śląskie) od rana przez godzinę nie było prądu. Mimo to od godz. 7.00 rozpoczęto głosowanie, choć z początku był problem z oświetleniem.

W dolnośląskiej gminie Żukowice do jednego z lokali zgłosiło się dwóch mężów zaufania jednego z komitetów. _ - Przewodniczący komisji próbował przekonać ich, że może być tylko jeden, ale nie udało się ich przekonać i obaj przebywają w tym lokalu _ - mówił członek PKW.

bEgJcMVa

Jak poinformował PAP rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek, do zatrzymania dwóch mężczyzn doszło po południu w pobliżu jednego z lokali komisji obwodowej w rejonie ulic Miodowej i Pszczelej. _ Mężczyźni zostali zatrzymani w związku z podejrzeniem, iż jeden z nich sprzedawał swój głos, a drugi za to płacił. Obaj to mieszkańcy Płocka. Zostali osadzeni w policyjnym areszcie _ - powiedział Piasek.

Według niego, od niedzieli rano do popołudnia płocka policja otrzymała w sumie 60 zgłoszeń o łamaniu ciszy wyborczej, agitacji lub korupcji wyborczej, czyli kupowaniu głosów. Informacje o niepojących zdarzeniach w związku z przebiegiem wyborów zgłaszają najczęściej sami wyborcy, a także członkowie komisji wyborczych. _ Wszystkie takie zgłoszenia są natychmiast sprawdzane _ - podkreślił Piasek.

Ostatnie zgłoszenie, jakie dotarło do płockiej policji, dotyczy podejrzenia kupowania głosów przed jednym z lokali wyborczych w peryferyjnej dzielnicy miasta Podolszyce. _ To zgłoszenie jest obecnie także sprawdzane _ - dodał Piasek.

Trzy osoby podejrzane o korupcję wyborczą zatrzymano w niedzielę w Bogatyni (Dolnośląskie). Jednemu mężczyźnie prokuratura postawiła zarzut kupowania głosów. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu Ewa Wojteczek, do zatrzymania podejrzanych doszło późnym popołudniem w Bogatyni w efekcie pracy operacyjnej policjantów.

bEgJcMVb

_ Mężczyzna, któremu prokurator postawił zarzut korupcji miał przy sobie spis wyborców uprawnionych do głosowania i próbował kupować głosy _ - dodała rzeczniczka. Zaznaczyła, że pozostali dwaj zatrzymani są przesłuchiwani i w związku z tym nie może podać więcej szczegółów.

Rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski powiedział PAP, że w całym regionie zanotowano w sumie ponad 20 incydentów wyborczych - głównie związanych z zakłócaniem ciszy wyborczej. _ Chodziło przede wszystkim o zrywanie plakatów lub eksponowanie materiałów wyborczych na samochodach, które jeździły po mieście _ - powiedział rzecznik.

Cztery karty

Wyborca otrzyma cztery karty do głosowania. Tylko w miastach na prawach powiatu będą trzy karty (nie ma głosowania do rady powiatu). Żeby oddać ważny głos na każdej karcie do głosowania trzeba postawić tylko jeden znak_ x _ w kratce po lewej stronie przy nazwisku kandydata.

Każda karta do głosowania jest innego koloru - biała w wyborach do rad gmin, żółta w wyborach do rady powiatu (żółta jest także karta w wyborach do rad dzielnic Warszawy), niebieska do sejmiku województwa i różowa w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Każdy wyborca udając się na głosowanie powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem.

bEgJcMVc

Głosowanie odbędzie się w 27 435 lokalach wyborczych, w tym 730 obwodów utworzono w szpitalach, 101 w zakładach karnych, 72 w aresztach i 561 w zakładach pomocy społecznej. Wybory nie odbędą się w 1736 okręgach, ponieważ zarejestrowano w nich tylko jednego kandydata.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro głosujemy. PKW: wybory będą rzetelne Stanisław Zabłocki z PKW zaznaczył, że Komisja nie może dać gwarancji, że system elektroniczny w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie, ale może zagwarantować, że wybory będą przeprowadzone w sposób rzetelny.
Rozbito włosko-polski gang przemytników Aresztowano dwóch Włochów i dwóch Polaków.
bEgJcMVu
wybory
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)