Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKP ukarane za niesprawny tabor

0
Podziel się:

Okazało się, że stan techniczny dziewięciu wagonów jest tak zły, że zagrażają one bezpieczeństwu ruchu kolejowego i pasażerów.

PKP ukarane za niesprawny tabor
(pkp.pl)

Spółki PKP Intercity i PKP Przewozy Regionalne muszą zapłacić prawie 2,5 tys., zł kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o wyłączeniu z eksploatacji dziewięciu wagonów pasażerskich - wynika z komunikatu UTK.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej UTK napisano, że decyzja ma związek z wcześniejszym stwierdzeniem przez UTK nieprawidłowości związanych ze stanem technicznym wagonów.

W czerwcu urząd informował, że w związku ze skargami pasażerów na stan techniczny taboru UTK przeprowadził w spółkach dwie kontrole. Okazało się, że stan techniczny dziewięciu wagonów jest tak zły, że zagrażają one bezpieczeństwu ruchu kolejowego i pasażerów. W efekcie prezes UTK zdecydował o wyłączeniu z eksploatacji dziewięciu wagonów. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Okazało się, że przewoźnicy zignorowali decyzję w związku, z czym prezes UTK wszczął postępowanie w sprawie zwłoki w wykonaniu nakazu, co jest sankcjonowane karą pieniężną do równowartości 5000 euro za każdy dzień zwłoki. Ostatecznie kara nałożona przez prezesa UTK wyniosła 2411,76 zł za każdy dzień zwłoki.

_ Ustalając wysokość kar Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wziął pod uwagę zakres naruszenia, dotychczasową działalność podmiotów oraz ich możliwości finansowe. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego uznał, że zasadnym jest nałożenie na przewoźników kolejowych kar we wskazanej wysokości, stwierdzając tym samym, że umożliwią one osiągnięcie zamierzonych skutków represyjnych i prewencyjnych _ - napisano w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie rewolucja na kolei? Prace trwają Czeski przewoźnik chce zaoferować pasażerom komfort wyższy niż w PKP, niskie ceny i jeszcze na tym zarobić.
PKP Cargo na GPW pod koniec roku? Jeśli przewoźnik trafi na warszawski parkiet, będzie największą spółką z tej branży notowaną na europejskich giełdach.
PKP sprzedaje. Chce dostać ponad 100 mln zł Wielka sprzedaż w spółce trwa już kilkanaście miesięcy. W ostatnim roku pozbyła się nieruchomości za 345 mln zł.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)