Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pisownia polskich nazwisk na Litwie. Problem odłożony na później

0
Podziel się:

Rządząca obecnie na Litwie koalicja centrolewicowa zobowiązała się wcześniej do przyjęcia ustawy zezwalającej na oryginalną pisownię polskich nazwisk w litewskich dokumentach.

Pisownia polskich nazwisk na Litwie. Problem odłożony na później
(markhillary/CC/flickr)

Litewski Sejm zajmie się sprawą pisowni nazwisk obcych w ich oryginalnej postaci nie wcześniej niż w czerwcu - zadecydowały partie rządzące. Pierwotnie planowano, że dwa alternatywne projekty ustaw w tej sprawie trafią do parlamentu dzisiaj.

_ - Odłożymy to, zapewne, do lepszych czasów _ - powiedziała cytowana przez agencję BNS inicjatorka jednego z projektów ustaw Irena Sziauliene z sejmowej frakcji socjaldemokratycznej.

Jej zdaniem lepiej jest zająć się sprawą pisowni nazwisk po zbliżających się wyborach majowych: prezydenckich na Litwie oraz do Parlamentu Europejskiego. (Litwini wybierają prezydenta 11 maja, a europosłów tego samego dnia co Polska - 25 maja).

Posłanka Sziauliene powiedziała, że po wyborach napięcie polityczne opadnie, a obecnie nawet samo wniesienie projektów mogłoby wywołać oskarżenia o zdradę języka litewskiego.

Kwestia pisowni nazwisk polskich na Litwie jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich. Wprowadzenie pisowni nazwisk polskich na Litwie i litewskich w Polsce z użyciem wszelkich znaków diakrytycznych przewiduje traktat polsko-litewski z 1994 roku. Rządząca obecnie na Litwie koalicja centrolewicowa zobowiązała się do przyjęcia ustawy zezwalającej na oryginalną pisownię polskich nazwisk w litewskich dokumentach.

Czytaj więcej w Money.pl
Litwa wprowadzi euro. Ma zapewnić... Premier Litwy Algirdas Butkeviczius zaznacza, że przyjęcie unijnej waluty wzmocni bezpieczeństwo kraju.
Sprzedaż ziemi cudzoziemcom. Chcą referendum Zwolennicy referendum chcą wprowadzić do konstytucji zapis, że ziemia na Litwie jest wyłącznie własnością obywateli tego kraju oraz państwa.
Litwa może wzorować się na polskim prawie W rozstrzyganiu kwestii mniejszości narodowych Litwa może wzorować się na polskim ustawodawstwie - zaproponowała dzisiaj marszałek Ewa Kopacz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)