Notowania

pisma sądowe
06.07.2011 19:10

Pismo z sądu bez pośrednictwa listonosza

Doręczanie pism procesowych stronom bezpośrednio, a nie drogą pocztową - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, o którym dyskutował Senat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Doręczanie pism procesowych stronom bezpośrednio, a nie drogą pocztową - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, o którym dyskutował Senat.

Projekt przygotowała grupa senatorów, w większości z klubu PiS. Jak przekonują wnioskodawcy, obecnie obowiązujące przepisy nakładające obowiązek bezpośredniej wymiany pism procesowych miedzy profesjonalnymi pełnomocnikami i przedkładania dowodów doręczenia lub przesłania ich przesyłką poleconą powoduje przedłużenie toku postępowania, a nie jego przyspieszenie.

Występujący w imieniu wnioskodawców Zbigniew Cichoń (PiS) przekonywał, że proponowane zmiany uprościłyby postępowanie. W uzasadnieniu projektu czytamy, że złożenie pisma procesowego do sądu musi być poprzedzone nadaniem go do pozostałych stron procesowych, co wydłuża oczekiwanie sądu na złożenie pism i powoduje dodatkowe obciążenie pracą typowo biurową, niewymagającą kwalifikacji prawniczych profesjonalnych prawników i pełnienie przez nich funkcji pocztowych spełnianych dotychczas przez urzędników sądowych i pocztę. Zdaniem wnioskodawców wywołuje to także zwiększenie kosztów usług prawniczych.

Projekt został negatywnie zaopiniowany przez komisje: Ustawodawczą oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, a także resort sprawiedliwości. Ponieważ podczas debaty zgłoszono do niego poprawki, został ponownie skierowany do komisji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t6976.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/sady-nie-zignoruja-juz-naszych-e-maili.html) Sądy nie będą już ignorować e-maili Informację o wyroku podadzą telefonicznie, ujednolicą swoje strony www oraz pozwolą fotografować akta sprawy. Pomysły resortu sprawiedliwości mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t42257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/e-sad;rozpatrzyl;juz;ponad;milion;spraw,12,0,830476.html) E-sąd rozpatrzył już ponad milion spraw Działająca od stycznia 2010 roku instytucja rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski o zapłatę w trybie upominawczym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t77911.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/polskie-sady-uwzglednia-zagraniczny-wyrok.html) Polskie sądy uwzględnią zagraniczny wyrok Koniec dowolności. Jeśli oskarżony był wcześniej karany w innym państwie Unii, sąd musi potraktować go jak recydywistę.
Tagi: pisma sądowe, pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz