Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS złożył w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra Bartłomieja Sienkiewicza

0
Podziel się:

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że PiS ma też propozycje dalszych działań, które mają na celu uzdrowienie sytuacji.

PiS złożył w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra Bartłomieja Sienkiewicza
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Klub PiS złożył w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. Chodzi o sprawę upublicznionych przez tygodnik _ Wprost _nagrań, na których Sienkiewicz rozmawia z prezesem NBP Markiem Belką.

O złożeniu przez PiS wniosku o odwołanie Sienkiewicza poinformował rzecznik PiS Adam Hofman._ - Minister Sienkiewicz skompromitował siebie i urząd, którym kieruje. Uzasadnienie naszego wniosku jest krótkie, Sienkiewicz zawarł polityczny deal z prezesem NBP Makiem Belką, a celem tego porozumienia było utrzymanie - wbrew prawu i poprzez nadużycia - przy władzy partii rządzącej _ - powiedział z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Jak dodał, rozmowa Sienkiewicza z Belką m.in. o zmianie ministra finansów i zmianie ustawy o NBP, _ zmierzała do tego, żeby niezależną instytucję, jaką jest NBP, uzależnić od rządu premiera Donalda Tuska _. - _ Państwo polskie pod rządami Donalda Tuska jest wyłącznie w teorii, Sienkiewicz osłabia państwo polskie _ - podkreślił.

W rozmowie z dziennikarzami Błaszczak zapowiedział, że PiS - obok wniosku o odwołanie Sienkiewicza - ma też propozycje dalszych działań, które mają na celu _ uzdrowienie sytuacji _. Ma je przedstawić na konferencji prasowej o godz. 13 prezes Jarosław Kaczyński.

_ - Nie ulega dla mnie wątpliwości, że te taśmy pokazują istotę władzy III Rzeczpospolitej - układ, o którym mówił Jarosław Kaczyński; sitwę, która rządzi Polską. Być może jest tak, że ta sitwa pokłóciła się ze sobą _ - dodał polityk PiS.

Wiceprezes PiS, b. szef CBA Mariusz Kamiński odnosząc się w radiowej Jedynce do rozmowy Belki i Sienkiewicza ocenił, że _ ewidentnie mamy do czynienia z możliwością postawienia obu panów przed Trybunałem Stanu _. Jak uzasadniał, Belka i Sienkiewicz _ tak naprawdę rozmawiali o tym, jak ominąć konstytucję, jak w imię wyborczych, politycznych interesów Platformy Obywatelskiej dosypać z pieniędzy NBP, dodrukować pieniędzy na użytek obecnie rządzących w roku wyborczym _.

Odnosząc się z kolei do nagrań dotyczących byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, Kamiński stwierdził, że należy je rozpatrywać _ w kontekście kodeksu karnego _. _ Prokuratura powinna natychmiast wszcząć śledztwo karne w tej sprawie _ - zaznaczył. Jak mówił, w nagraniach mowa jest _ wprost o utrudnianiu kontroli, o ukrywaniu dochodów przez pana Nowaka i jego małżonkę, o niepłaceniu podatków i przede wszystkim o manipulowaniu i blokowaniu działań kontrolnych służb skarbowych _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rada Polityki Pieniężnej bez prezesa? Rada Polityki Pieniężnej, której przewodniczącym jest prezes NBP, spotyka się 17 czerwca na jednodniowym posiedzeniu roboczym.
Afera taśmowa uderza w giełdę i w walutę Oprócz pogorszenia globalnego apetytu na ryzyko, zamieszanie wokół NBP, wywiera presję na osłabienie złotego.
Mariusz Kamiński żąda Trybunału Stanu Według Kamińskiego, z nagrań wynika, że minister spraw wewnętrznych oraz prezes NBP omawiali sposób obejścia zapisów w konstytucji.
Rafał Grupińśki: Nie było inicjatywy Tuska Rafał Grupiński zapewnia, że premier nie wysyłał ministra Sienkiewicza do Marka Belki. Jest przekonany, że Donald Tusk zadziała w odpowiedni sposób:
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)