Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS zaskarży zakaz spotów do Trybunału

0
Podziel się:

Nowelizacja została uchwalona i podpisana, zanim kodeks wyborczy wszedł w życie.

PiS zaskarży zakaz spotów do Trybunału
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w połowie lutego zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zakazie płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji, podpisaną już przez Prezydenta RP.

Jeśli PiS zbierze co najmniej 100 tysięcy głosów, będzie miał podstawę prawną do wniesienia skargi.

Profesor Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że pierwszym zarzutem prawnym podanym przez Prawo i Sprawiedliwość jest szybkie uchwalenie nowelizacji kodeksu wyborczego. Rzecznik PiS, Adam Hofman powiedział, że nowela została uchwalona i podpisana, zanim kodeks wyborczy wszedł w życie, w okresie vacatio legis.

_ - To się zdarza, ważne jest, że został zachowany tryb trzech czytań w Sejmie _ - wyjaśnia profesor Winczorek. Dodaje, że jeśli chodzi o drugą rzecz, czyli uchwalenie nowelizacji jeszcze przed wejściem w życie ustawy, w okresie vacatio legis, to też się zdarza. Ważne jest - tłumaczy Winczorek - żeby ustawa była podpisana i ogłoszona.

Jeżeli ten warunek został spełniony, to można ją - zdaniem konstytucjonalisty - nowelizować. Nie jest to dobra praktyka - zaznacza profesor Piotr Winczorek - ale nie narusza Konstytucji.

Trzeci zarzut wysuwany przez PiS jest taki, że nowelizacja ogranicza wolności i prawa obywateli. Ograniczenie wolności i praw jest konstytucyjnie dopuszczalne, pod kilkoma warunkami - mówi profesor Winczorek. Nie może przekreślać tych wolności i praw. A ponadto musi być ono uzasadnione takimi względami jak bezpieczeństwo państwa czy moralność publiczna.

Tutaj jest pewna niekonsekwencja - przyznaje Winczorek - bo jeżeli chciano wszystkie płatne spoty wyborcze zlikwidować, powinno to dotyczyć wszystkich mediów, także prasy i Internetu, a nie tylko radia i telewizji. Zdaniem Profesora, tu może pojawić się zarzut nierównego potraktowania poszczególnych środków przekazu.

Posłowie PiS zapowiedzieli też, że złożą skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, żeby zbadał, czy nowelizacja kodeksu wyborczego w Polsce nie narusza dyrektywy audiowizualnej z 2007 roku. Mogą to zrobić - stwierdza profesor Winczorek - po wyczerpaniu środków krajów.

To, że w Stanach Zjednoczonych kampanie wyborcze opierają się niemal wyłącznie na spotach reklamowych, nic dla nas nie znaczy - uważa profesor Winczorek. Możemy mieć własne rozstrzygnięcia ustawowe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t130699.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;alarmuje;demokracja;jest;zagrozona,106,0,766826.html) PiS alarmuje: Demokracja jest zagrożona Politycy PiS twierdzą, że PO wprowadza kodeks wyborczy, by osiągnąć lepszy wynik.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t127403.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zakaz;spotow;wyborczych;-;sejm;byla;za,177,0,765617.html) Zakaz spotów wyborczych - Sejm była za Nowelizacją Kodeksu wyborczego zgłoszona przez PJN przeszła z poprawkami PO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t90258.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;posel;nie;ma;wyboru;i;sie;stawia,204,0,758988.html) Tusk: Poseł nie ma wyboru i się stawia Premier zapowiedział, że przyjdzie na wezwanie sejmowej Komisji Etyki Poselskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)