Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS popiera referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla 6-latków

0
Podziel się:

- Rodzice powinni mieć wybór, czy posłać swojego 6-latka do
szkoły
- podkreślił szef klubu.

PiS popiera referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla 6-latków
(skynesher/iStockphoto)

Klub PiS deklaruje poparcie dla inicjatywy obywatelskiej referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla 6-latów. Rodzice powinni mieć wybór, czy posłać swojego 6-latka do szkoły - podkreślił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

12 czerwca złożony zostanie w Sejmie wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum dotyczącego m.in. obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało ponad 500 tys. podpisów pod wnioskiem.

Organizatorzy akcji chcą, by obywatele odpowiedzieli w referendum na pięć pytań: Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków; czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków; czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów; czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej oraz czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli.

_ Z satysfakcją przyjmujemy, że referendum dotyczyłoby kilku spraw, które PiS też wcześniej podnosiło, m.in. sprawy likwidacji gimnazjów i liczby godzin lekcji historii w szkołach _ - podkreślił Błaszczak na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Zadeklarował poparcie klubu PiS dla idei referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla 6-latków. _ Rodzice powinny mieć tu wybór _ - zaznaczył szef klubu PiS.

Marzena Machałek (PiS) oceniła, że wcielenie 6-latów do szkół _ pod przymusem, jest błędnym i szkodliwym pomysłem _. _ Rząd wprowadza tę pseudoreformę w sposób bałaganiarski. Choćby nie wiem jaki był skok cywilizacyjny i małe dziecko posługiwało się tabletem, wciąż jest to małe dziecko, któremu trzeba pomóc i które trzeba wspierać _ - argumentowała posłanka.

Według niej, _ dzisiaj szkoły nie są przygotowane i za rok też nie będą przygotowane do przyjęcia bardzo małych dzieci _. _ Trzeba przywrócić dawny ustrój szkolny z 8-letnią szkołą podstawową i prawdziwymi liceami _ - uważa Machałek.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.

W maju do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych skierowany został przygotowany przez MEN projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładający, że we wrześniu 2014 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. Rok później - we wrześniu 2015 r. obowiązek szkolny ma objąć dzieci 7-letnie, urodzone w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2008 r. oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (6-latki).

Czytaj więcej w Money.pl
PiS zadba o wydatki Polaków. Mają pomysł - Koniec z szaleństwem podręcznikowym. To patologia - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Nowy zwrot w sprawie sześciolatków? - _ Propozycja odmiennego potraktowania połowy dzieci z rocznika, przez obligatoryjne objęcie ich obowiązkiem szkolnym jest dyskryminacją _ - przekonują rodzice.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)