Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cypr
27.01.2011 16:18

PiS: Nie będzie inwazji na Cypr po wyroku

Adam Hofman zapowiada, że partia czeka na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kolanin/GFDL/Wikipedia)

*Posłowie PiS: Karol Karski i Łukasz Zbonikowski twierdzą, że nie dostali żadnych zawiadomień o procesie w sprawie zdemolowania wózków golfowych w hotelu na Cyprze, ani o wyroku skazującym ich na karę grzywny. Ponownie zaprzeczyli też, by zniszczyli wózki.*

Do informacji o wyroku cypryjskiego sądu skazującego dwóch posłów PiS na karę ponad 11 tys. euro za zniszczenia dokonane w hotelu w Limassol w 2008 roku jako pierwsza dotarła TVN24 (program _ Czarno na białym _). W piśmie cytowanym przez portal tvn24.pl podkreślono, że obaj pozwani nie stawili się na rozprawę, pomimo że została im dostarczona kopia pozwu.

Wyrok sądu - według TVN24 - zapadł 9 listopada 2010 roku. Zgodnie z wyrokiem posłowie razem lub oddzielnie mają zapłacić hotelowi za szkody ponad 11,5 tys. euro plus odsetki i pokryć koszty procesu.

_ - Wielokrotnie informowaliśmy, że nie uczestniczyliśmy w insynuowanych nam wydarzeniach na Cyprze _ - napisali posłowie w oświadczeniu.

Według posłów, gdyby rzekome orzeczenie w ich sprawie okazało się dokumentem prawdziwym, a nie było fałszywką, jego wydanie nie mieściłoby się w europejskim porządku prawnym. Karski i Zbonikowski podkreślili, że nie doręczając im orzeczenia, pozbawia się ich prawa do odwołania.

_ - Cypr jest państwem istniejącym w ramach Unii Europejskiej i nawet, jeżeli posiada nieco inne rozwiązania prawne, to musi respektować podstawowe prawa człowieka, m.in. prawo do obrony _ - zaznaczyli posłowie. Jak napisali, nikt nie zawiadomił ich o jakimkolwiek postępowaniu.

Karski i Zbonikowski podkreślają, że _ nie ma żadnych wiarygodnych dowodów _ na ich udział _ w insynuowanych im wydarzeniach _. Zaznaczyli też, że od dwóch lat żądają ujawnienia monitoringu z hotelu, _ który rozwiałby niedorzeczne zarzuty _ wobec nich.

Posłowie zapowiedzieli podjęcie _ odpowiednich kroków prawnych _ w celu ustalenia, czy informacja medialna ws. orzeczenia sądu w ich sprawie jest prawdziwa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t97464.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/cypryjski;wybryk;duzej;klasy;zawadiaki,200,0,761288.html) Cypryjski wybryk: Dużej klasy zawadiaki

_ Jeśli otrzymamy rzekome orzeczenie, podejmiemy stosowne kroki prawne w celu jego wzruszenia, odwołania się od niego, tak na forum krajowym, jak i międzynarodowym. Jeśli go nie otrzymamy, okaże się ono fałszywką _ - podkreślili posłowie.

We wcześniejszej rozmowie Zbonikowski zapowiedział, że zwróci się do polskiej ambasady na Cyprze, aby sprawdzić, czy proces rzeczywiście miał miejsce. Posłowie - jak mówił - rozważają też zwrócenie się o pomoc do Rady Europy. To właśnie podczas posiedzenia jednej z podkomisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady gościli w hotelu na Cyprze.

Jak mówił Zbonikowski, taki przebieg sprawy jest zastanawiający i budzi pytanie, czy nie chodzi o skompromitowanie jego i Karskiego.

Zbonikowski kolejny raz powtórzył, że nie zdemolował żadnego wózka golfowego, o co on i Karski są oskarżani przez cypryjski hotel. _ Nigdy w życiu nie siedziałem na żadnym wózku akumulatorowym, ani zagranicą, ani w Polsce _ - mówił poseł.

Jego zdaniem, prawdopodobnie ktoś nie dopilnował sprzętu i bojąc się o swoją posadę, rzucił oskarżenie na niego i Karskiego. _ Prawdopodobnie stróż wplątał nas w tę awanturę _ - mówił.

_ - Nie najedziemy Cypru _ - żartował rzecznik PiS Adam Hofman, pytany, jak PiS zareaguje na wyrok cypryjskiego sądu. Zapowiedział jednak, że zgodnie ze standardami europejskimi, posłowie mają prawo do obrony i otrzymają od klubu pomoc prawną, aby mogli się odwołać od wyroku, a - o ile będzie trzeba - także do instytucji unijnych._ - Poczekajmy na ostateczne rozstrzygnięcie tej sprawy _ - przekonywał Hofman.

Współpracowniczka marszałka Sejmu Wioletta Paprocka powiedziała, że do Sejmu nie trafiło żadne pismo w związku z wyrokiem cypryjskiego sądu.

Platforma Obywatelska rozważa skierowanie do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej wniosku o ukaranie obu posłów PiS. _ - Rozważamy bardzo poważnie skierowanie do Komisji Etyki wniosku o ukaranie posłów Karskiego i Zbonikowskiego. Musimy poznać uzasadnienie wyroku (cypryjskiego sądu), tam będzie napisane, jak udokumentowane są te zarzuty, ale wszystko wskazuje na to - tak wynika przynajmniej z dokumentów, które funkcjonują medialnie - że posłowie PiS niestety nie starali się obronić _ - powiedział Paweł Olszewski .

Podkreślił, że zachowanie Karskiego i Zbonikowskiego musi zostać _ napiętnowane _, a oni powinni _ uderzyć się w piersi _, przeprosić i zapłacić zasądzoną karę. _ - Swoim zachowaniem posłowie PiS szkalują wizerunek Polski i Polaków za granicą. Twierdzą, że niczego nie pamiętają - to mnie akurat nie dziwi, bo to by uzasadniało, że byli pod wpływem alkoholu _ - dodał Olszewski.

Pytany, czy uważa za możliwe, że ani Karski, ani Zbonikowski nie wiedzieli nic o postępowaniu toczącym się przed cypryjskim sądem, Olszewski odparł: _ Byłaby to rzadka sytuacja. Nie dopuszczam takiej możliwości. Mamy do czynienia z niezawisłym sądem cypryjskim, który twierdzi, że posłowie zostali prawidłowo poinformowani o procesie. Widać jednoznacznie, że kręcą w tej sprawie _.

CYPRYJSKI WYBRYK POSŁÓW PIS Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: cypr, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz