Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo prasowe
16.12.2008 07:27

PiS chce "przykręcić śrubę" dziennikarzom

Dziennikarzy za nieopublikowanie sprostowania mają czekać szybkie i niejawne procesy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prawo i Sprawiedliwość chce zmiany prawa prasowego. Propozycje partiiJarosława Kaczyńskiego, które trafiły do sejmowej komisji kultury, wprowadzają wiele zmian zwiększających uprawnienia osób opisywanych przez prasę - czytamy w _ Rzeczpospolitej _.

Propozycje PiS dotyczą przede wszystkim sprostowań. Zamiast nich redakcje będą musiały publikować odpowiedzi, i to taką samą czcionką jak komentowany tekst. Jeśli odmówią, czekają je szybkie i niejawne procesy. By złagodzić wydźwięk propozycji, PiS chce znieść karanie dziennikarzy za pomówienie.

Projekt nowelizacji prawa prasowego budzi kontrowersje. Zdaniem urzędników Kancelarii Premiera, przepisy zawarte w nowelizacji mogą być sprzeczne z Konstytucją.

W opinii posła PiS, autora nowelizacjiArkadiusza Mularczyka(na zdjęciu), nie jest to doskonały projekt, ale może być punktem wyjścia do dekomunizacji prawa prasowego i wprowadzeniu zmian, które obronią wszystkich przed niesprawiedliwymi publikacjami. Polityk SLDJerzy Wenderlichuważa natomiast, że projekt ma przykręcić śrubę dziennikarzom. Głosu w tej sprawie nie zabrali natomiast politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, gdyż nie znają założeń nowelizacji ustawy. Ludowcy zapowiedzieli jednak, że w tej sprawie poprą stanowisko rządu.

_ Rzeczpospolita _ pisze, że nieoficjalnie wiadomo, że własne propozycje nowelizacji prawa prasowego ma przygotować Ministerstwo Kultury.

IAR/"Rzeczpsolita"/as/jędras

Tagi: prawo prasowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz