Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS chce komisji śledczej ws. majątku Kwaśniewskich; SLD i PSL przeciw

0
Podziel się:

Politycy tej partii po tajnym posiedzeniu Sejmu zapowiedzieli złożenie wniosku o powołanie komisji, która ma zbadać m.in. działania organów państwa w związku ze sprawą legalności majątku byłego prezydenta

Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński (PAP/Jacek Turczyk)

. Posłowie opowiedzieli się wówczas przeciw uchyleniu immunitetu b. szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu.

O uchylenie immunitetu Kamińskiemu wnioskowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która chciała mu postawić zarzut przekroczenia uprawnień podczas czynności operacyjnych CBA w czasach, kiedy kierował nim obecny poseł PiS. Kamiński mówił we wtorek, że chodzi o akcję dotyczącą zakupu willi w Kazimierzu Dolnym, w posiadanie której wcześniej - jak podejrzewało Biuro - mieli nielegalnie wejść Kwaśniewscy.

_ Wniosek jest w przygotowaniu, niedługo go złożymy. Wystąpienie Mariusza Kamińskiego podczas wtorkowych obrad było Sejmu było miażdżące. Polacy powinni poznać wszystkie zawarte w nim fakty _ - poinformował zastępca rzecznika prasowego PiS Marcin Mastalarek. Jak wynika z informacj, projekt uchwały ws. komisji śledczej będzie prawdopodobnie złożony na następnym posiedzeniu Sejmu pod koniec czerwca.

Szef klubu PO Rafał Grupiński nie chciał mówić, jak zachowa się Platforma w głosowaniu nad wnioskiem PiS. _ Dopóty, dopóki nie poznamy uzasadnienia takiego wniosku, jego ewentualnej konstytucyjności, argumentacji i wszelkich uzasadnień, w tej sprawie na pewno nie będziemy się w żaden sposób opowiadać za lub przeciw _ - powiedział Grupiński.

Tymczasem poseł PO Grzegorz Schetyna podkreśla, że nad sprawą komisji śledczej trzeba się spokojnie zastanowić. Pytany o komisję w radiowej Trójce poseł odparł: _ Ten temat na pewno się pojawi, widać, że będzie ostrzem ataku i ofensywy PiS, nie mam co do tego wątpliwości. Uważam, że ten wniosek trzeba będzie bardzo spokojnie rozważyć, nie mówię nie, absolutnie _. _ Musimy poznać dokładnie kontekst tych zdarzeń, umorzenia postępowań _ - dodał Schetyna.

Przeciw propozycji PiS zagłosuje PSL. Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział, że ludowcy w sprawie kolejnych propozycji powołania komisji śledczych mają _ konsekwentnie negatywne stanowisko _. Sejmowa komisja śledcza - podkreślił - _ nie rozwiązuje żadnych spraw, a jest jedynie elementem partyjnych spektakli medialnych _. Wtóruje mu poseł Stanisław Żelichowski. _ To byłoby bicie piany dla samego bicia piany _ - ocenił. Podkreślił, że gdyby prokuratura na bazie dowodów dostarczonych przez CBA uznała, że trzeba wszcząć dochodzenie, to by je wszczęła.

Także szef SLD Leszek Miller zapowiedział, że jego klub nie poprze wniosku. _ Będziemy popierać komisje śledcze rozliczające IV RP i żadnej, która będzie utrwalać IV RP _ - zapowiedział Miller. Poinformował, że SLD przygotuje wniosek ws. powołania komisji śledczej do zbadania działalności CBA w czasie, gdy Biurem kierował Kamiński. Zdaniem Millera proces rozliczania _ patologii IV RP _ nigdy nie został przeprowadzony właściwie.

Rzecznik TR Andrzej Rozenek poinformował, że o wniosku PiS zdecyduje cały klub Twojego Ruchu. _ Do tego czasu żadnych komentarzy w tej sprawie nie będzie _ - dodał.

Za komisją śledczą ws. majątku Kwaśniewskich jest koło Solidarnej Polski. Według rzecznika SP Patryka Jakiego, fakty przedstawione podczas wtorkowego tajnego posiedzenia Sejmu są _ porażające _ i gdyby je odtajnić opinia publiczna byłaby wstrząśnięta, a _ Kwaśniewscy kolejne lata życia spędziliby w pudle _. Ocenił, że każda droga do odtajnienia stenogramu jest dobra - czy formalna, czy komisja śledcza.

We wniosku prokuratury wobec Kamińskiego chodziło m.in. o sprawę willi w Kazimierzu Dolnym, której - jak domniemywało CBA - cichymi właścicielami byli Kwaśniewscy. Prokuratura oficjalnie nie odnosiła się do tych doniesień; wskazywano tylko, że chodzi o _ nierzetelne informacje _ we wnioskach do sądu i prokuratora o zgodę na działania operacyjne CBA z lat 2007-09 oraz nieprawidłowości w operacjach specjalnych CBA.

W 2010 r. katowicka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie legalności majątku Kwaśniewskich, nie dopatrując się nieprawidłowości.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś tajne posiedzenie Sejmu. PiS chce... Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że brak jawności daje pole do politycznego wykorzystywania tej sytuacji, a opinii publicznej należy się wiedza na temat życia publicznego.
Błaszczak: To jest diabelska alternatywa Mariusz Błaszczak uważa, że opinia publiczna powinna zapoznać się ze szczegółami sprawy.
Drzewiecki nie prał brudnych pieniędzy? _ Prokuratorskie śledztwo nie potwierdziło, że Mirosław Drzewiecki prał brudne pieniądze _ - zeznała wiceprokurator generalna Marzena Kowalska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)