Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS chce komisji nadzwyczajnej ds. podatku miedziowego

0
Podziel się:

PiS chce też od rządu szczegółowych informacji o skutkach wprowadzenia w Polsce tego podatku.

PiS chce komisji nadzwyczajnej ds. podatku miedziowego
(KAROL SEREWIS/East News)

PiS chce powołania sejmowej komisji nadzwyczajnej, która miałaby wyjaśnić konsekwencje wprowadzenia tzw. podatku miedziowego dla KGHM Polska Miedź S.A. PiS chce też od rządu szczegółowych informacji o skutkach wprowadzenia w Polsce tego podatku.

Poseł PiS Dawid Jackiewicz przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że podatek miedziowy _ wycelowany _ jest tylko w jeden podmiot gospodarczy - KGHM Polska Miedź S.A. _ - To podatek, który w opinii samego przedsiębiorstwa, samorządu terytorialnego, zarządu województwa dolnośląskiego oraz posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, przyniósł szereg skutków negatywnych dla samego przedsiębiorstwa, jak i dla regionu _ - mówił.

Według Jackiewicza, spółka płaci budżetowi państwa 5 milionów złotych podatku dziennie.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Zgodnie z ustawą wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Jackiewicz powiedział, że PiS chce powołania sejmowej komisji nadzwyczajnej, która miałaby wyjaśnić konsekwencje wprowadzenia podatku miedziowego dla KGHM Polska Miedź S.A. oraz szczegółowych informacji od rządu o skutkach wprowadzenia tego podatku. _ Jako posłowie komisji skarbu państwa powinniśmy zostać zapoznani z informacjami odnośnie konsekwencji wprowadzenia tego podatku, domagamy się szczegółowych i wyczerpujących informacji _ - podkreślił.

Wojciech Zubowski (PiS) zauważył, że po wprowadzeniu podatku miedziowego w Polsce spadła rentowność niektórych zakładów KGHM Polska Miedź S.A. _ Nie ma informacji, czy wcześniej planowane obszary eksploatacji zostaną utrzymane, nie ma też informacji, w jaki sposób podatek wpłynął na zasadność, opłacalność rozpoczętych inwestycji, które są już w trakcie realizacji _ - podkreślił poseł PiS.

W kwietniu 2012 roku klub PiS skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która przewiduje opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Według PiS niedopuszczalne jest tworzenie takiego prawa, które oddziałuje tylko na jedną spółkę - w tym wypadku KGHM wydobywającą miedź i srebro.

Pod koniec ubiegłego roku o zniesienie podatku od wydobycia niektórych kopalin zaapelował do Sejmu i Senatu sejmik województwa dolnośląskiego. W apelu podkreślono, że podatek uderza w kondycję ekonomiczną KGHM i może przyczynić się do wzrostu bezrobocia w regionie. Zaznaczono też, że podatek od wydobycia niektórych kopalin jest obciążeniem dotyczącym tylko KGHM i tylko województwa dolnośląskiego. _ Jego wprowadzenie zmniejszyło konkurencyjność polskiego przemysłu miedziowego w świecie i spowodowało, że wydobycie rudy miedzi i srebra w niektórych dolnośląskich złożach przestało się opłacać _ - napisano w apelu.

Na początku grudnia ub.r. resort finansów poinformował, że dochody budżetu państwa z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły na koniec października 2013 r. 1 mld 632,386 mln zł, czyli 74,2 proc. planu na ten rok. W ustawie budżetowej na 2013 r. zapisano dochód z podatku od wydobycia niektórych kopalin na poziomie 2,2 mld zł. Planowany dochód z tytułu tego podatku w 2014 r. to około 2 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w budżecie UE? Propozycja kulawa _ Nie chcemy, aby Polacy, będąc jednym z najbiedniejszych krajów, finansowali Unię, zanim nie osiągniemy odpowiedniego poziomu zamożności _.
Kaczyński obiecuje nowe województwo Lider PiS przekonywał, że jest dla Polski alternatywa w wyborach, także tych najbliższych - europejskich.
Politycy PiS ruszają w objazd po kraju Na celowniku Jarosława Kaczyńskiego są tym razem duże miasta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)