Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS chce ograniczyć liczbę kadencji prezydentów

0
Podziel się:

W PO opinie o potrzebie ograniczenia liczby kadencji były dosyć powszechne.

PiS chce ograniczyć liczbę kadencji prezydentów

PiS i Polska Razem Jarosława Gowina chcą, aby prezydenci i burmistrzowie miast oraz wójtowie mogli sprawować swój urząd maksymalnie przez dwie kadencje pod rząd. Według Gowina odpowiednia inicjatywa ustawodawcza zostanie zgłoszona jeszcze w tej kadencji parlamentu.

_ - Będziemy to zgłaszać jeszcze w tym parlamencie, tu jest pełna zbieżność między nami i kolegami z PiS, żeby ograniczyć możliwość sprawowania w sposób ciągły władzy w samorządach do dwóch kadencji _ - powiedział lider PR podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od wyborów w 2018 roku.

Jak zaznaczył, wśród przedstawicieli prawicy panuje zgoda, że taką zmianę należy wprowadzić. Różnice dotyczą kwestii drugorzędnych: PR opowiada się za wydłużeniem pojedynczej kadencji do 5 lat, PiS chciałoby, aby pozostała ona 4-letnia. _ To jest różnica zdań, która na pewno nie będzie przeszkadzała nam we współpracy _ - zaznaczył Gowin.

Według niego, także w PO opinie o potrzebie ograniczenia liczby kadencji _ były dosyć powszechne _. _ Pytanie, czy politycy PO poprzestaną na deklaracjach, czy zechcą przejść do czynów. Ja uważam, że w dobrych sprawach trzeba współpracować ponad podziałami partyjnymi _ - zaznaczył lider PR.

Poseł PiS Ryszard Terlecki przypomniał, że partia, do której należy od kilku lat opowiada się za takim rozwiązaniem. _ Natychmiast, jeśli będzie taka możliwość, będziemy to przeprowadzać w parlamencie - ograniczyć do dwóch kadencji jedna za drugą, a po przerwie kandydat może jeszcze ponownie się starać _ - wyjaśnił.

W opinii kandydata prawicy na prezydenta Krakowa Marka Lasoty wieloletnie sprawowanie władzy przez prezydentów, burmistrzów i wójtów nie służy samorządom i mieszkańcom. _ Dlaczego prezydent państwa jest ograniczony w ten sposób, a terenowe organy samorządowe mają właściwie możliwość pełnienia funkcji nawet kilkadziesiąt, a w przypadku Krakowa kilkanaście lat, co miastu służy w dość ograniczony sposób _ - pytał.

Według Jarosława Gowina kandydatura Lasoty daje szansę na budowę _ silnego Krakowa w silnej Małopolsce _. _ Prezydent Krakowa powinien być takim przywódcą wśród samorządowców małopolskich. Wiadomo doskonale, że Jacek Majchrowski ma fatalne stosunki wśród samorządowców innych miast, Kraków nigdy nie występował w obronie interesów pozostałych samorządów Małopolski _ - ocenił.

Według niego Małopolska w ostatnich latach należy do regionów dyskryminowanych przez władze centralne m.in. pod względem inwestycji rządowych. _ Po części wynika to z nieudolności prezydenta Majchrowskiego _ - zaznaczył Gowin.

W wyborach na prezydenta Krakowa Lasota zmierzy się z ubiegającym się o czwartą kadencję prezydentem Jackiem Majchrowskim, kandydatką PO radną miejską Martą Pateną, kandydatem niezależnym Łukaszem Gibałą, kandydatem niezależnym Sławomirem Ptaszkiewiczem, Tomaszem Leśniakiem z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich oraz Konradem Berkowiczem, kandydatem Nowej Prawicy Janusza Korwin- Mikke.

Obecnie prawo nie ogranicza liczby kadencji, którą może piastować wójt, burmistrz czy prezydent. Według ekspertów wskaźnik reelekcji, czyli ponownego wybrania na kolejną kadencję, w wyborach samorządowych w 2010 roku wyniósł 80 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa deweloperska korzystna dla kupujących? Ustawa wprowadziła obowiązek sporządzania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, co również zwiększa bezpieczeństwo kupujących mieszkania i domy z pierwszej ręki.
Sondaż CBOS. PO przed PiS. Kto jeszcze wszedłby do Sejmu? Mimo utraty pozycji lidera rankingu PiS uzyskało najlepszy wynik od ostatnich wyborów parlamentarnych.
Wenderlich: Grabarczyk to polityk kompetentny Trwają rozmowy, które mają wyłonić kandydata na marszałka Sejmu.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)