Notowania

Pirwsza Komunia nie wszędzie i nie dla wszystkich

Za rok w kilku diecezjach nie odbędą się uroczystości komunijne.

Podziel się
Dodaj komentarz

W tym roku Pierwsza Komunia Święta po staremu. Za rok w kilku diecezjach jej nie będzie. Powód - reforma edukacji. Najpierw była minister edukacji Katarzyna Hall zapowiedziała, że dzieci będą zaczynały szkołę w wieku sześciu lat. Episkopat zdecydował wtedy, że pierwsza komunia udzielana będzie nadal ośmiolatkom, czyli w nowej klasie trzeciej W międzyczasie resort opóźnił jednak wprowadzenie reformy.

_ - Brak decyzji ministerstwa wywołał spore zamieszanie, które teraz trzeba jakoś uporządkować - _mówi IAR ksiądz Józef Kloch rzecznik prasowy Episkopatu Polski. Ostatecznie decyzje o zawieszeniu komunii podejmują indywidualnie biskupi diecezjalni.

_ Za _ opowiedzieli się między innymi hierarchowie w: Kielcach, Krakowie, Płocku i na warszawskiej Pradze. Dlaczego jednak ośmiolatki a nie młodsze dzieci? _ - Chodzi o świadomość jaką ma wtedy dziecko - _ wyjaśnia ksiądz Artur Staniszewski z diecezji warszawsko-praskiej. Młodsze dzieci mają kłopoty ze zrozumieniem pojęć religijnych.

Z kolei po drugiej stronie Wisły, w archidiecezji warszawskiej nie będzie żadnej przerwy w udzielaniu tego sakramentu. Dla każdego księdza liczy się przygotowanie duchowe danego dziecka do sakramentu - podkreśla ksiądz Bogdan Bartold.

Niekiedy Kościół praktykuje wcześniejszą Komunię dzieci. Tu pod uwagę brana jest wtedy gorliwa, religijna praktyka obojga rodziców.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m45776.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przyjecia;komunijne;bez;alkoholu;i;w;gronie;rodzinnym,16,0,1119248.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zobacz, co dziś dzieci dostają na komunię Na większości imprez nie było alkoholu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/m180391.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bedzie;wiecej;pieniadzy;dla;przedszkoli,167,0,1297831.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będzie więcej pieniądzy dla przedszkoli Od września pięciogodzinna opieka nad dziećmi w przedszkolach będzie bezpłatna. Każda kolejna godzina będzie kosztować rodziców 1 złoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/m254221.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/swiatowy;dzien;sprzeciwu;wobec;bicia;dzieci,16,0,1297424.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dziś nie można dać dziecku klapsa W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym.
Tagi: pierwsza komunia święta, komunia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz