Notowania

Przejdź na
kierowcy
30.03.2014 15:15

Piractwo na drogach w Polsce. Koniec bezkarności zagranicznych kierowców

Już w kwietniu w Polsce zacznie działać unijny system wymiany informacji o kierowcach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(36clicks/iStockphoto)

Chodzi o automatyczne przesyłanie danych osób łamiących przepisy ruchu drogowego do kraju, w którym kierowca złamał prawo.

Rzecznik MSW Paweł Majcher tłumaczy, że polski komputerowy rejestr kierowców został wyposażony w Krajowy Punkt Kontaktowy. To aplikacja, która współpracuje z zagranicznymi służbami. Polskiej policji czy inspekcji transportu drogowego pozwoli ścigać zagranicznych piratów na przykład złapanych przez polski fotoradar.

Łukasz Majchrzak z Inspekcji Transportu Drogowego wyjaśnia, że teraz nasze służby szybko dostaną dane o zagranicznym samochodzie i kierowcy. Na podstawie tych informacji będą mogły wystawić mandat, podobnie jak dla polskiego kierowcy.

Ale, jak ocenia Maciej Wroński z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, unijna dyrektywa nakazująca wymianę informacji o piratach nie zawsze będzie skuteczna.

Wroński tłumaczy, że dochodzenie i prowadzenie postępowania w sprawie wykroczenia drogowego w stosunku do cudzoziemca może być iluzoryczne.

MSW wydało na oprogramowanie Krajowego Punktu Kontaktowego milion 52 tysiące złotych

Czytaj więcej w Money.pl
Broń dla każdego patrolu policji. Kiedy zmiany? _ - Pierwsze kilkadziesiąt sztuk broni wraz z filmem instruktażowym już trafiło do komend - _powiedział szef policji Marek Działoszyński.
Policja: prawo dobre, problem jest w sądach <->- Już teraz obowiązują przepisy, które mogłyby skutecznie zniechęcać do jazdy po pijanemu - uważa komendant główny policji.
Pijani za kierownicą. Będzie zaostrzenie kar? Do dalszych prac w sejmowej komisji trafił dzisiaj projekt klubu PSL przewidujący zaostrzenie kar, także finansowych, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym.
Tagi: kierowcy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz