Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia cia w polsce
01.06.2011 08:55

Pinior: Millerowi pomyliły się epoki

Były deputowany do Parlamentu Europejskiego twierdzi, że w Polsce były więzienia CIA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Były deputowany do Parlamentu Europejskiego, Józef Pinior, podtrzymuje twierdzenia o istnieniu dokumentu, potwierdzającego działanie w Polsce więzień CIA. Dokument ten miał być podpisany przez Leszka Millera, który w latach 2001-2004 pełnił urząd premiera. Miller zaprzecza istnieniu dokumentu i zarzuca Piniorowi kłamstwo.

Pinior był jako eurodeputowany członkiem specjalnej komisji, badającej istnienie w Europie tajnych więzień amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. W Pierwszym Programie Polskiego Radia oświadczył, że wie o istnieniu dokumentu, regulującego działanie tajnego ośrodka CIA na terytorium Polski:

- _ Jestem w posiadaniu wiadomości, że istnieje dokument, podpisany przez premiera polskiego rządu, a który reguluje funkcjonowanie tajnego ośrodka CIA na terytorium państwa polskiego. Ten dokument jest do tego stopnia szczegółowy, ze jest w nim nawet klauzula, która zajmuje się problemem co zrobić, jeżeli tam się pojawią zwłoki _- mówi Pinior.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JÓZEFA PINIORA:

(Źródło: IAR)

Pinior nie odpowiedział jednak na pytanie, czy widział ten dokument, twierdząc, że sprawa jest objęta klauzulą tajności. Dodał, że w 2006 roku, gdy w Polsce byla delegacja komisji Parlamentu Europejskiego, ówczesny koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann odczytał ten dokument w obecności ówczesnego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.

Sporządzono z tego stenogram, choć ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości informował delegację, że w Polsce nie ma więzień CIA. Zdaniem bylego eurodeputowanego, dokument jest teraz w posiadaniu polskich władz.

Józef Pinior oświadczył, że w Polsce działał za zgodą rządu tajny ośrodek CIA. Przyznał jednak, że komisja, której był członkiem, nie znalazła na to _ twardych _ dowodów. Zdaniem Piniora, odpowiednie polskie władze powinny wyjaśnić sprawę i ujawnić wyniki dochodzenia. Dodał, że przedstawił posiadane informacje prokuraturze, gdy był przesłuchiwany jako świadek w sprawie tajnych więzień.

Komentując wypowiedź Leszka Millera, który oświadczył, że w Polsce nie było tajnych więzień, a Piniora nazwał kłamcą i łajdakiem, były eurodeputowany powiedział, że Millerowi pomyliły się epoki historyczne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t131271.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;pinior;jest;klamca;i;lajdakiem,200,0,841928.html) Miller: "Pinior jest kłamcą i łajdakiem" Ostre słowa Leszka Millera pod adresem byłego europosła Józefa Piniora, który twierdzi, że jest dokument regulujący funkcjonowanie tajnego więzienia CIA w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t140524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiezienia;cia;to;sprawa;dla;prokuratury,27,0,841755.html) "Więzienia CIA to sprawa dla prokuratury" Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej uważa, że publiczne dywagacje na temat więzień CIA są zbyteczne i niepotrzebne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;ma;dowodow;na;istnienie;wiezien;cia,25,0,841241.html) Nie ma dowodów na istnienie więzień CIA? Minister sprawiedliwości nie chce komentować sprawy, a zdaniem Ryszarda Kalisza do tej pory nikt tego nie dowiódł.
Tagi: więzienia cia w polsce, wiadomości, gospodarka, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz