Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii

0
Podziel się:

Wcześniej Francja ogłosiła, że zaproponuje rezolucję w sprawie Syrii, a Rosja w reakcji oceniła, że projekt Paryża jest nie do zaakceptowania.

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała, że spotka się dziś o godz. 22 (czasu polskiego) na konsultacjach w sprawie rezolucji dotyczącej zabezpieczenia i zniszczenia arsenału broni chemicznej w Syrii. Spotkanie zwołano na wniosek Rosji.

Wcześniej Francja ogłosiła, że zaproponuje rezolucję w sprawie Syrii, a Rosja w reakcji oceniła, że projekt Paryża jest _ nie do zaakceptowania _.

Również dziś - jak ogłosiły USA i ich sojusznicy - Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja uzgodniły, że będą ściśle współpracować między sobą, konsultując się z Rosją i z Chinami, nad _ poważną analizą wykonalności rosyjskiej propozycji _ ws. objęcia międzynarodowym nadzorem syryjskiej broni chemicznej.

Deklaracje te nastąpiły w reakcji na propozycję Moskwy, przyjętą przez Damaszek, zakładającą, że Syria odda tę broń pod kontrolę międzynarodową w celu jej zniszczenia.

Celem rezolucji, którą proponuje Francja, miałoby być zweryfikowanie przez społeczność międzynarodową działań Syrii i przekonanie się, czy rzeczywiście pozbędzie się ona broni chemicznej. Francja jest jednym ze stałych członków RB ONZ, podobnie jak USA, Wielka Brytania i Rosja. Paryż rozpoczął we wtorek nieformalne konsultacje na temat projektu rezolucji.

Proponowana rezolucja będzie zawierała żądanie, by Syria zezwoliła na inspekcję swego programu broni chemicznej i przekazała ją pod kontrolę Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w celu zniszczenia. Niespełnienie tego zobowiązania groziłoby _ bardzo poważnymi konsekwencjami _ - wyjaśnił szef MSZ Francji Laurent Fabius.

Rezolucja również potępiłaby atak chemiczny pod Damaszkiem z 21 sierpnia i mówiła o pociągnięciu winnych do odpowiedzialności. Temu właśnie sprzeciwiła się Rosja, będąca sojuszniczką syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, którego Zachód oskarża o dokonanie tego ataku.

Jak głosi komunikat MSZ Rosji wydany po rozmowie szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa z Fabiusem, rosyjski minister _ podkreślił, że propozycja przyjęcia rezolucji RB ONZ składającej na władze syryjskie odpowiedzialność za możliwe użycie broni chemicznej jest nie do zaakceptowania _.

Jak przekazał Fabius, Rosja opowiada się raczej za przyjęciem przez 15 państw RB w miejsce wiążącej rezolucji _ oświadczenia przewodniczącego RB ONZ _. Rosja wnosi swój projekt takiego oświadczenia - ogłosiło MSZ w Moskwie na swojej stronie internetowej.

Projekt ten zawiera apel do władz RB ONZ, Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej i zainteresowanych stron, by dołożyły starań w celu wcielenia w życie rosyjskiej oferty dotyczącej syryjskiego arsenału. Rosyjski projekt mówi też, że działania polityczne i dyplomatyczne są jedyną drogą rozwiązania konfliktu w Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie śledztwo ONZ w sprawie broni chemicznej Inspektorzy mają zbadać przypadki użycia w syryjskim konflikcie broni chemicznej - donoszą irańskie media.
Była broń chemiczna w Syrii? Są dowody Brytyjska telewizja BBC twierdzi, że ma dowody na użycie broni chemicznej przez siły syryjskiego reżimu.
Zaskakująca decyzja Rosji w sprawie konfliktu Przywódcy USA i Rosji uzgodnili, że zorganizują rozmowy pokojowe w sprawie Syrii, ale nie wiedzą gdzie, ani na jakich warunkach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)