Notowania

prawo
26.08.2010 07:27

Pijanemu kierowcy nie można zabrać auta

Tak uznała Rzecznik Praw Obywatelskich i wystąpiła o uchylenie jednego z wyroków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(msz.gov.pl)

Samochód nie może być uważany za narzędzie przestępstwa - uznała Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Dlatego wystąpiła do Sądu Najwyższego o uchylenie wyroku, na mocy którego odebrano amochód pijanego kierowcy.

Według informacji z biura RPO, jeden z sądów rejonowych - z uwagi na ochronę danych nie wskazano, który - uznał Marcina S. za winnego prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości i orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa dowodu rzeczowego w postaci samochodu, jako służącego do popełnienia przestępstwa.

Rzecznik zarzucił temu wyrokowi rażące naruszenie prawa karnego materialnego, mające istotny wpływ na treść orzeczenia. Chodzi o interpretację przepisu Kodeksu karnego, w myśl którego sąd może orzec _ przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa _.

_ - Pojazd mechaniczny stanowi przedmiot czynności wykonawczej przestępstwa, a więc nie należy do kategorii przedmiotów, które służą lub są przeznaczone do popełnienia tego przestępstwa _ - uznała rzecznik, kierując kasację do Sądu Najwyższego. Wnosi o uchylenie wyroku w części pozbawiającej sprawcę przestępstwa prawa własności pojazdu.

Według aktualnego stanu prawnego za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających od 2000 r. grozi kara do 2 lat więzienia. Wcześniej jazda po pijanemu nie była przestępstwem lecz wykroczeniem, przestępstwem sprawa stawała się, gdy doszło do kolizji, wypadku.

Za rządów PiS kierowane przez Zbigniewa Ziobrę Ministerstwo Sprawiedliwości oraz posłowie pracowali nad projektem zmiany Kodeksu karnego, co pozwoliłoby sądom orzekać przepadek pojazdu nietrzeźwemu kierowcy. Propozycja spotkała się z krytyką ekspertów, jako niezgodna z konstytucją. Wskazywano, że w ten sposób mogłoby dojść do złamania zasady równości obywateli wobec prawa oraz konstytucyjnego prawa własności. Do takiej nowelizacji ostatecznia nie doszło.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Tańsze tankowanie na koniec wakacji ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tansze;tankowanie;na;koniec;wakacji,85,0,657749.html )
* [ **Kierowcy** złapią się za kieszenie, OC i AC w górę? ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/kierowcy;zlapia;sie;za;kieszenie;oc;i;ac;w;gore,19,0,655123.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: prawo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz