Notowania

Pierwszy projekt ministra Gowina - nowelizacja procedury karnej

Projekt przedstawia ponad 160 propozycji zmian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przygotowana w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego obszerna nowelizacja procedury karnej jest pierwszym projektem, jaki minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (na zdjęciu) prześle rządowi. Dzisiaj, na swej pierwszej konferencji prasowej, zaprezentował jego założenia.

Liczący ponad 160 propozycji zmian projekt to efekt dwuletnich prac komisji kierowanej przez prof. Andrzeja Zolla. Nad zmianami procedury pracował zespół pod kierunkiem sędziego Sądu Najwyższego prof. Piotra Hofmańskiego.

Głównym, deklarowanym przez twórców, celem projektu jest usprawnienie postępowania sądowego. Jak mówił Gowin, zarówno ten projekt, jak i wcześniej wprowadzone zmiany w ustroju sądów - co robił jego poprzednik Krzysztof Kwiatkowski, także obecny na wtorkowej konferencji - doprowadzą do tego, że czas trwania procesów skróci się o jedną trzecią. Obiecywał to w expose premier Donald Tusk.

Gowin podkreślał, że tak ważne ustawy jak kodeksy karne muszą się charakteryzować stabilnością i nie powinny być zmieniane częściej niż raz na rok. Zapowiedział zarazem, że do końca 2012 r. komisja kodyfikacyjna powinna przygotować obszerny projekt zmiany Kodeksu karnego - równie kompleksowy jak obecnie prezentowana nowelizacja Kpk.

Główne założenia tej nowelizacji to - jak mówili Zoll i Hofmański - zmiana filozofii prowadzenia procesu. Sąd, zwolniony z obowiązku samodzielnego dochodzenia do tzw. prawdy materialnej, stałby się arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną.

Przyśpieszeniu procesu miałoby też służyć dopuszczenie możliwości prowadzenia rozpraw pod nieobecność oskarżonego i obrońcy - o ile zostali powiadomieni o procesie, jak również odejście od obligatoryjnego odczytywania na rozprawie licznych protokołów.

_ - Oskarżony ma mieć prawo do obrony, a nie obowiązek obrony. Jeśli więc jest pasywny i unika wymiaru sprawiedliwości, aby przewlekać proces, nie ma powodu, by prawo mu na to pozwalało _ - mówił Gowin. Jak podkreślał Hofmański, pozwoli to ukrócić _ zmorę polskiej sali sądowej _ jaką jest stosowanie różnych kruczków w celu doprowadzenia do przedawnienia.

W projekcie zaproponowano m.in. poszerzenie możliwości dobrowolnego poddawania się karze oskarżonym nie tylko o występki (zagrożone karą do 10 lat więzienia), ale także o zbrodnie zagrożone karą do 15 lat więzienia i ograniczenie liczby dokumentów przekazywanych sądowi wraz z aktem oskarżenia - tylko do ściśle związanych z przedmiotem procesu.

Komisja kodyfikacyjna chce też ograniczenia możliwości zwrotu sprawy prokuraturze w celu uzupełnienia braków w śledztwie tylko do takich wypadków, w których w śledztwie nie przeprowadzono czynności obligatoryjnych, nie zaś w celu przeprowadzenia dowodów. Zaproponowano również obowiązek organizacji posiedzeń przygotowawczych przed każdym skomplikowanym procesem z licznymi dowodami i wieloma przesłuchaniami.

Według projektu referendarze sądowi mieliby uzyskać możliwość wykonywania niektórych czynności w postępowaniu karnym. Komisja uważa, że wprowadzenie tego rozwiązania odciąży sędziów.

Gowin wyraził nadzieję, że rząd jeszcze zimą lub wiosna przyszłego roku prześle projekt do Sejmu. - _ Tam liczę na pomoc i wsparcie pana ministra Kwiatkowskiego _ - podkreślał. Kwiatkowski zapewniał, że ten projekt, prace nad którym inicjował jeszcze jako minister - usprawni procedury.

Czytaj więcej o zmianach prawa w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t91471.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;skierowal;do;sejmu;ustawe;podwyzszajacej;skladke;rentowa,200,0,991432.html) Wyższa składka rentowa już w Sejmie Według projektu składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc. Pracownik będzie płacił tyle co dotychczas, natomiast pracodawca - 6,5 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t190328.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ruch;palikota;zapowiada;projekt;noweli;kodeksu;karnego,143,0,984975.html) Nie dla świętych krów. Złożyli wniosek Ruch Palikota zapowiada złożenie w Sejmie projektu nowelizacji kodeksu karnego uchylającego art. 226.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t136967.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;zlozyl;projekt;zmian;w;ustawie;o;dostepie;do;informacji;publicznej,210,0,971218.html) Chcą zmiany. Każdy rozumie ustawę, jak chce Klub SLD proponuje wykreślenie z niej, wprowadzonego we wrześniu, zapisu o ograniczeniu prawa do informacji ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa.
Tagi: nowelizacja prawa karnego, Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz