Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwsza kobieta skazana za zbrodnie wojenne w Bośni

0
Podziel się

39-letnia Handanović uczestniczyła w egzekucji trzech cywilów i trzech żołnierzy chorwackich, którzy poddali się siłom muzułmańskim.

Pierwsza kobieta skazana za zbrodnie wojenne w Bośni
(PAP/EPA)
bEiUONph

Trybunał ds. zbrodni wojennych w Sarajewie skazał na karę pięciu i pół roku więzienia Muzułmankę Raszemę Handanović, za zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995.

39-letnia Handanović uczestniczyła w egzekucji trzech cywilów i trzech żołnierzy chorwackich, którzy poddali się siłom muzułmańskim. Zbrodnię tę popełniono w kwietniu 1993 roku w wiosce Truszina na południu Bośni. Według prokuratury zabito wtedy 22 Chorwatów: 18 cywilów i czterech jeńców wojennych.

Handanović była w tym czasie członkiem specjalnego oddziału _ Zulfikar _, który bezpośrednio podlegał dowództwu armii bośniackiej, złożonej głównie z Muzułmanów. Po wojnie w Bośni kobieta wyemigrowała do USA i posiada obecnie dwa obywatelstwa - amerykańskie i bośniackie. Do kraju wróciła w grudniu 2011 roku w wyniku ekstradycji z USA.

bEiUONpj

Choć Muzułmanie i Chorwaci byli sojusznikami w wojnie z siłami serbskimi w czasie konfliktu w Bośni, to w latach 1993-1994 w południowej części kraju toczyły się między nimi walki.

Czytaj więcej w Money.pl
Strzelał kilka minut z kałacha do ambasady Napastnik ostrzeliwał amerykańską placówkę w Bośni i Hercegowinie. Doszło do wymiany ognia z policją.
Zakaz importu i nowe cło w Europie Decyzja ta to fiasko rozmów w kwestii dojścia do porozumienia o uznaniu pieczęci kosowskiego urzędu celnego i swobodnego obrotu towarami z Serbią.
Holandia odpowiedzialna za śmierć w Srebrenicy Tak orzekł holenderski sąd apelacyjny i nakazał wypłacenie odszkodowań ich krewnym.
bEiUONpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)