Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pielgrzymi porwani w Syrii w 2012 roku odzyskali wolność

0
Podziel się

Libańscy zakładnicy są już na terytorium Turcji - poinformował szef MSW w Bejrucie Marwan Szarbil. Wyraził oczekiwanie, że znajdą się oni w ojczyźnie najdalej za dwie doby.

Pielgrzymi porwani w Syrii w 2012 roku odzyskali wolność
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bEqocxYl

Dziewięciu szyickich pielgrzymów z Libanu porwanych w Syrii w maju 2012 r. odzyskało wolność wczoraj wieczorem - podało MSW w Bejrucie. Zostali oswobodzeni dzięki porozumieniu, które może doprowadzić do uwolnienia dwóch Turków porwanych w Libanie w sierpniu.

Libańscy zakładnicy są już _ na terytorium Turcji _ - poinformował szef MSW w Bejrucie Marwan Szarbil. Wyraził oczekiwanie, że znajdą się oni w ojczyźnie najdalej za dwie doby.

Jak dodał, spodziewa się, że dwaj piloci tureckich linii Turkish Airlines porwani w Bejrucie w sierpniu br. zostaną wkrótce uwolnieni. - _ Nalegamy, by ci, którzy porwali Turków, uwolnili ich. To część porozumienia _ - powiedział.

bEqocxYn

Libańczycy zostali uprowadzeni przez jedną z grup rebelianckich na północy Syrii w maju 2012 roku. Wracali do domu z pielgrzymki w Iranie. Kilku później uwolniono, ale dziewięciu nadal pozostawało w rękach porywaczy. Napięcia w regionie wywołane wzięciem tych zakładników doprowadziły do porwania dwóch obywateli Turcji.

Szef MSZ Kataru Chalid ibn Muhammad al-Attija powiedział telewizji Al-Dżazira, że jego kraj brał udział w negocjacjach dotyczących uwolnienia pielgrzymów.

Przywódca grupy, która ich uprowadziła, powiedział we wrześniu br., że motywem porwania była chęć wywarcia nacisku na libański Hezbollah, aby przestał on popierać prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W konflikcie syryjskim Turcja z kolei popiera walczących z Asadem rebeliantów.

Czytaj więcej w Money.pl
USA ewakuuje ambasadę w Bejrucie Resort oficjalnie odradził też amerykańskim obywatelom podróżowanie do Libanu, jako powód podając obecną sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa.
Europa ewakuuje swoich obywateli z Libanu Spodziewana interwencja w Syrii wywołała obawy, że sytuacja w sąsiednim Libanie pogorszy się i dojdzie tam do zamachów czy porwań.
Aplikacja ostrzega Libańczyków przed nalotem Armia chce w ten sposób zbierać informacje o ewentualnych napadach, porwania, starciach czy też o podejrzanych obiektach.
bEqocxYO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)