Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pięcioraczki w Czechach. Urodziły się pierwsze w historii

0
Podziel się:

Zarówno 23-letniej matce Alexandrze Kinovej jak i dzieciom nie zagraża niebezpieczeństwo

Pięcioraczki w Czechach. Urodziły się pierwsze w historii
(endopack/iStockophoto)

W praskim Instytucie Opieki nad Matką i Dzieckiem przyszły na świat pierwsze pięcioraczki w historii Republiki Czeskiej. Czterech chłopców i dziewczynkę umieszczono w inkubatorach na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

Ordynator oddziału Zbynek Straniak powiedział na konferencji prasowej, że zarówno 23-letniej matce Alexandrze Kinovej jak i dzieciom nie zagraża niebezpieczeństwo. Poród odbył się przez cesarskie cięcie w 31 tygodniu ciąży. Trwał niecałą godzinę. Każdy z niemowlaków waży przeciętnie 1200 gramów (1240, 1318, 1340, 1050, 1250). _ Mają niewielkie problemy z oddychaniem, ale nie widzę bezpośredniego zagrożenia życia _ - powiedział Straniak.

Dyrektor kliniki Jaroslav Feyereisl przerwał służbowy pobyt na kongresie w Dublinie i przyjechał do szpitala, aby osobiście wziąć udział w przygotowaniach do rozwiązania. _ Ciężarną matkę hospitalizowaliśmy już pod koniec maja. Na podstawie badań wiedzieliśmy od dwudziestego tygodnia ciąży, że będą to pięcioraczki. Byliśmy przygotowani na ewentualne komplikacje. Podczas odbierania porodu podwoiliśmy personel, postawiliśmy w stan gotowości laboratoria w przypadku ewentualnej transfuzji krwi _ - powiedział dziennikarzom. Dyrekcja Instytutu zdecydowała się na niedzielny termin porodu ze względu na małą frekwencję i względny spokój w dniu wolnym od pracy.

Instytut Matki i Dziecka na Podoli w Pradze specjalizuje się w odbieraniu porodów o wysokim stopniu ryzyka. Każdego roku rodzi się tu ok. 5 tys. dzieci.

To już drugi poród Alexandry Kinovej; przed pięcioma laty urodziła syna Antonia. _ Nie oczekiwałam pięcioraczków. Chciałam, aby nasz pięcioletni synek miał siostrzyczkę _ - powiedziała dziennikarzom.

Rodzice pięcioraczków są Romami, pochodzą z 9-tysięcznej miejscowości Milovice w środkowych Czechach.

Podczas porodu obecny był 26-letni ojciec dzieci - Antoni. Do Pragi przyjechał pociągiem. Zdążył niemal w ostatniej chwili ze względu na opóźnienie pociągu. _ Przez całą drogę płakałem, bałem się że nie zdążę _ - powiedział szczęśliwy ojciec dziennikarzom. Dodał, że _ nie posiada się ze szczęścia _ i razem z żoną wybrali już imiona dla dzieci: Tereza, Alex, Martin, Michael, Deniel.

Urząd miejski w Milovicach obiecał, że wynajmie rodzinie większe mieszkanie. Zapłaci także za wynajęcie drugiej opiekunki dla dzieci. Pierwszą rodzina otrzyma bezpłatnie na podstawie ustawy o ochronie zdrowia. Rodzina otrzyma także pomoc materialną.

Narodziny pięcioraczków są na całym świecie niebywałym wydarzeniem - przeciętnie jedynym na 41 milionów przypadków.

Czytaj więcej w Money.pl
Pacjent po przeszczepie twarzy opuścił OIOM 33-letni pan Grzegorz coraz więcej mówi i uczy się prawidłowo połykać.
Tam znów urodziły się pięcioraczki Jak podali lekarze w Salt Lake City, dzieci są zdrowe, a rodziców czeka wiele pracy przy zmianie pieluch.
Zatrzymali ją w szpitalu. Teraz odszkodowanie Polka, która została bezprawnie zatrzymana i poddana badaniom w szpitalu psychiatrycznym w Pruszkowie, powinna dostać zadośćuczynienie.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)