Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja majątkowa
07.03.2011 12:35

Piątka rozpracuje Komisję Majątkową

Prokuratury z całego kraju zbadają zawiadomienia CBA o przekrętach przy przekazywaniu majątku Kościołowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Pięć różnych prokuratur z całego kraju otrzyma do zbadania zawiadomienie CBA o nieprawidłowościach w nieistniejącej już Komisji Majątkowej. O tej decyzji prokuratora generalnego poinformował rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk. Komisja przekazała Kościołowi ponad 65 tys. 537 ha i ponad 143, 5 mln zł. *

Pod koniec lutego szef CBA Paweł Wojtunik powiadomił Prokuraturę Generalną, że mogło dojść do popełnienia przestępstw niegospodarności, poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień w przypadku 11 orzeczeń Komisji Majątkowej, które mogły spowodować szkodę majątkową w wielkich rozmiarach.

Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował, że zawiadomienie CBA trafi do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Tam mają zapaść dalsze decyzje procesowe - czy wszczynać śledztwa, czy też tego odmówić. _ Zdecydowało położenie nieruchomości, o których mowa w zawiadomieniu CBA _ - wyjaśnił Martyniuk.

**W sporządzonym dla MSWiA sprawozdaniu komisja ujawniła, że w czasie 20 lat swej pracy przekazała stronie kościelnej - w ramach rekompensat i odszkodowań - ponad 65 tys. 537 ha i ponad 143, 5 mln zł. Do rozpatrzenia w sądach pozostało 216 spraw.
CBA od października 2010 r. analizowało szczegółowo działalność Komisji Majątkowej. Wątpliwości wzbudził m.in. fakt przekazywania nieruchomości instytucjom, które nie miały prawa do ich posiadania, a także zwracania nieruchomości, które nie powinny być zwracane w myśl obowiązujących przepisów. Agenci biura ustalili też, że mogło dochodzić do sporządzania wycen zwracanego majątku z naruszeniem prawa.

_ - Byłoby to trzy dziesiąte procenta spraw, które podpadłyby pod paragraf prawa karnego z ponad trzech tysięcy, jakimi zajmowała się Komisja Majątkowa _ - mówił rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, komentując informację o wynikach analizy CBA i zawiadomieniu do prokuratury. Dodał zarazem, że _ jeśli złamano prawo - osoby za to odpowiedzialne poniosą karę, a jeśli nie złamano - będą uniewinnione _. MSWiA nie komentowało sprawy.

We wrześniu biuro zatrzymało pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Prokuratura w Gliwicach postawiła mu siedem zarzutów: jeden dotyczył korumpowania osoby z komisji, trzy - oszustw, dwa - zatajenia majątku, jeden - nadużycia uprawnień a P. został aresztowany. Zarzut przyjęcia ponad 200 tys. zł łapówek od Marka P. usłyszał też mec. Piotr P., pełnomocnik strony kościelnej w Komisji (nie został on aresztowany, zrezygnował już z funkcji w Komisji).

Siódemka z zarzutami

W czerwcu ub. roku warszawska prokuratura postawiła zarzuty siedmiu osobom w sprawie nieprawidłowości przy przekazaniu przez komisję zakonowi elżbietanek działki w stolicy.

W listopadzie Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wszczęła śledztwo z zawiadomienia SLD wobec domniemanych przestępstw w komisji podczas 20 lat jej działalności. Przy badaniu sprawy śledczy mogą brać pod uwagę przedawnienie - o ile stwierdzą, że doszło do przestępstwa. Czas przedawnienia różnych przestępstw zależy od wysokości grożącej kary; te zagrożone najniższą karą przedawniają się już po 5 latach od ich popełnienia.

Komisja majątkowa przestała istnieć z początkiem marca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Komisja działała przez ponad 20 lat. Rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Jak mówił współprzewodniczący komisji ze strony rządowej Józef Różański, w sumie do komisji trafiły 3063 wnioski o wszczęcie postępowania; komisja zatwierdziła 1486 ugód przywracających lub przekazujących własność kościelnym osobom prawnym, wydano 990 orzeczeń przywracających lub przekazujących własność, 666 spraw zakończono oddaleniem wniosków, a w 136 przypadkach komisja nie uzgodniła orzeczenia.

Komisja była wielokrotnie krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości, którzy nie mieli prawa do odwołania się. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane.

Nowelizację przewidującą likwidację komisji rząd przyjął w końcu listopada ubiegłego roku. Przedstawiając projekt argumentował, że likwidacja Komisji Majątkowej spowoduje, że budżet państwa zaoszczędzi 900 tys. zł, a sądom do rozstrzygnięcia pozostanie niewiele, bo około 220 niezałatwionych dotąd w Komisji spraw. Od początku działalności Komisja rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw.

Komisja także w Trybunale Konstytucyjnym Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t111369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawdz;w;ktorym;wojewodztwie;kosciol;dostal;najwiecej,85,0,680789.html) Sprawdź, w którym województwie Kościół dostał najwięcej Kościół dostał od państwa działki liczące 60 tysięcy hektarów. Najwięcej w Wielkopolsce. Najbardziej zbulwersowany jest tym SLD z Grzegorzem Napieralskim na czele.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t90487.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;chce;sadzic;za;komisje;majatkowa,3,0,786691.html) SLD chce sądzić za Komisję Majątkową _ Nie może być tak, że Kościołowi zabrano trabanta, a ten chciałby w zamian maybacha _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t45776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koniec;komisji;majatkowej;sprawy;trafia;do;sadow,180,0,785076.html) Koniec Komisji Majątkowej. Sprawy trafią do sądów Przez 20 lat Komisja rozpatrzyła w sumie około 2800 spraw, pozostało jej jeszcze 216.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t45778.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/11;przestepstw;przy;zwrocie;majatku;kosciola,12,0,775436.html) 11 przestępstw przy zwrocie majątku Kościoła CBA zbadała decyzje Komisji Majątkowej i skierowała wnioski do prokuratury.
Tagi: komisja majątkowa, komisja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz