Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pedofilia w Kościele. Włoska prasa o wolności ściganego abp. Wesołowskiego

0
Podziel się:

Duchowny przez prawie rok, oczekując na postępowanie za Spiżową Bramą, cieszył się niczym nieograniczoną wolnością.

Wesołowski mieszkał w tym hotelu - tym samym, w którym </br>zatrzymał się Jose Bergoglio przed konklawe</br>
Wesołowski mieszkał w tym hotelu - tym samym, w którym </br>zatrzymał się Jose Bergoglio przed konklawe</br> (Sulbud/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Przed aresztowaniem w Watykanie pod zarzutem pedofilii arcybiskup Józef Wesołowski mieszkał w opactwie benedyktynów na terenie rzymskiej bazyliki świętego Pawła za Murami - podała włoska prasa. Wcześniej były nuncjusz jeździł też do Szwajcarii.

Dziennik _ La Repubblica _ podał, że pod koniec lata 2013 roku, gdy abp Wesołowski został zdymisjonowany przez papieża Franciszka w związku ze stawianymi mu zarzutami, a następnie wezwany do Rzymu, przez prawie rok oczekując na postępowanie za Spiżową Bramą, cieszył się niczym nieograniczoną wolnością. Jak wiadomo, mieszkał wówczas w hotelu dla duchowieństwa w centrum Wiecznego Miasta; tym samym, w którym kilka miesięcy wcześniej, przed konklawe w marcu 2013 roku, zatrzymał się na kilka dni arcybiskup Jorge Bergoglio.

Podczas pobytu w domu dla duchowieństwa przy via della Strofa abp Wesołowski jeździł też do Szwajcarii, gdzie odwiedzał przyjaciela - takie wiadomości przekazał gazecie watykanista Gianfranco Svidercoschi, były zastępca redaktora naczelnego dziennika _ L'Osservatore Romano _. Według niego byłemu nuncjuszowi pozostało w Rzymie kilku polskich przyjaciół, ale generalnie był osamotniony.

Do przełomu doszło w czerwcu tego roku, gdy biskup pomocniczy ze stolicy Dominikany Victor Masalles zobaczył abpa Wesołowskiego spacerującego po centrum Rzymu. Gdy rozpowszechnił tę informację i wyraził oburzenie, że były nuncjusz cieszy się całkowitą wolnością, Watykan ogłaszając decyzję Kongregacji Nauki Wiary o wymierzeniu mu kary wydalenia ze stanu kapłańskiego, zapewnił też, że jego swoboda zostanie ograniczona.

To wtedy abp Wesołowski, oczekujący na dalsze postępowanie przed sądem w kongregacji i na wynik śledztwa karnego, zamieszkał w opactwie benedyktynów przy papieskiej eksterytorialnej bazylice świętego Pawła za Murami, należącej do Watykanu. Przyznano mu tam klasztorną celę. W dalszym ciągu cieszył się swobodą i mógł opuszczać teren opactwa.

We wtorek został on wezwany do Watykanu przez prokuratora tamtejszego trybunału, który przedstawił mu główne punkty aktu oskarżenia. Były nuncjusz został zatrzymany i umieszczony w areszcie domowym za Spiżową Bramą.

Dziennik _ La Stampa _ podał zaś, że sprawą Wesołowskiego zajmował się też Interpol, który był gotów wydać międzynarodowy nakaz jego aresztowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Postępy w sprawie abpa Wesołowskiego Duchownemu zarzuca się, że zmuszał nieletnich do świadczenia usług seksualnych w zamian za pieniądze - podaje dziennik _ Diario libre _.
Postępowanie karne ws. abpa Wesołowskiego Wymiar sprawiedliwości Dominikany wszczął postępowanie karne w sprawie pedofilii, o którą oskarżany jest były nuncjusz w tym kraju arcybiskup Józef Wesołowski - podała w środę włoska agencja prasowa ANSA, powołując się na tamtejsze media.
Dominikana się cieszy z zatrzymania księdza - _ To akt sprawiedliwości _ - powiedzieli przedstawiciele sądownictwa z Dominikany.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)