Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pedofilia w kościele
05.02.2014 19:18

Pedofilia w Kościele. "Watykan umożliwił swą postawą czyny pedofilii"

Włoskie media oceniają, że raport Komitetu ONZ stanowi bezprecedensowy akt oskarżenia pod adresem Watykanu i jest miażdżący.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maria Laura Antonelli / Rex Feat/EAST NEWS)

Postawa Watykanu umożliwiła wykorzystanie dziesiątek tysięcy dzieci przez księży pedofilów - ocenił dziś Komitet ONZ ds. Praw Dziecka. Watykan, oskarżony o złamanie Konwencji o Prawach Dziecka, oceni zarzuty, ale w raporcie widzi też ingerencję w nauczanie Kościoła. Watykan jest zaskoczony wydźwiękiem dokumentu.

Ogłoszony w Genewie wyjątkowo krytyczny dokument jest odpowiedzią Komitetu ds. Praw Dziecka na pisemne sprawozdanie i relację przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, którzy w styczniu wyjaśnili jego ekspertom, jakie kroki podjęto w Kościele w ramach walki z pedofilią i zapobiegania takim przestępstwom.

Komitet ONZ oświadczył, że jest _ poważnie zaniepokojony _ tym, iż Watykan nie zdawał sobie sprawy z powagi i zasięgu tych przestępstw oraz nie przyjął na czas niezbędnych zasad postępowania, by uporać się z tym problemem i chronić dzieci.

Agenda Narodów Zjednoczonych zaapelowała, by Watykan natychmiast usunął z szeregów Kościoła wszystkich duchownych winnych pedofilii i podejrzanych o takie czyny. Dotychczas - głosi genewski dokument - Stolica Apostolska _ przyjęła politykę i metody postępowania _, które pozwalały na wykorzystywanie dziesiątek tysięcy dzieci i zapewniały bezkarność sprawcom tych czynów.

Komitet ONZ do spraw Praw Dziecka stanowczo zażądał, aby Watykan udostępnił swe archiwa na temat przypadków pedofilii w Kościele oraz tych, którzy tuszowali ten skandal. Domaga się postawienia winnych przed świeckim wymiarem sprawiedliwości.

W raporcie jest też apel do Watykanu o ustalenie liczby dzieci katolickich księży i zapewnienie im wszystkich praw oraz opieki ze strony ich ojców.

Watykan naruszył postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka - oceniła przewodnicząca Komitetu ONZ ds. Praw Dziecka Kirsten Sandberg z Norwegii. - _ Nie zrobili tego wszystkiego, co powinni byli zrobić _ - powiedziała.

W wydanym oświadczeniu Watykan oznajmił, że przyjmuje do wiadomości konkluzje zawarte w raporcie Komitetu ONZ z Genewy na temat walki Kościoła z pedofilią i przestrzegania Konwencji o Prawach Dziecka oraz że podda je drobiazgowym _ analizom i ocenie _.

Ale jednocześnie w nocie napisano, że _ Stolica Apostolska z żalem dostrzega w niektórych uwagach końcowych próbę ingerencji w nauczanie Kościoła katolickiego w kwestii godności osoby ludzkiej i korzystania z wolności religijnej _.

_ Stolica Apostolska zapewnia ponownie o swym zaangażowaniu w obronę i ochronę praw dziecka, zgodnie z zasadami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka oraz wartościami moralnymi i religijnymi doktryny katolickiej _ - podkreślono.

Zawarte w watykańskiej nocie sformułowanie dotyczące próby ingerencji w nauczanie Kościoła odnosi się zapewne do uwagi Komitetu ONZ, który w raporcie zaapelował m.in. o rewizję stanowiska wobec aborcji w przypadku zagrożenia życia. Przytoczono przykład 9-letniej Brazylijki, ofiary gwałtu popełnionego przez ojczyma, którą w 2009 roku przy sprzeciwie miejscowego Kościoła poddano aborcji, gdyż ciąża zagrażała jej życiu.

Autorzy genewskiego raportu wyrazili ponadto zaniepokojenie z powodu negatywnych ich zdaniem skutków sprzeciwu Kościoła wobec antykoncepcji i zaapelowali, by również w szkołach katolickich prowadzono zajęcia z wychowania seksualnego i zapobiegania AIDS.

16 stycznia stały przedstawiciel Watykanu przy genewskiej siedzibie ONZ arcybiskup Silvano Tomasi w przedstawionym sprawozdaniu zapewniał ekspertów Komitetu, że Watykan podjął intensywne działania w ramach walki ze skandalem pedofilii w Kościele i nie blokuje postępowań świeckiego wymiaru sprawiedliwości.

Informując, w jaki sposób Watykan realizuje postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka, dostojnik oświadczył, że _ ochrona dzieci pozostaje główną troską zarówno współczesnego społeczeństwa, jak i Stolicy Apostolskiej _.

_ - Stolica Apostolska skrupulatnie opracowała zasady postępowania i procedury, których celem jest wyeliminowanie takiego wykorzystywania i współpraca z władzami poszczególnych krajów w zwalczaniu tych przestępstw _ - ogłosił abp Tomasi na forum Komitetu ONZ. Zapewnił, że Watykan pragnie _ uważnie słuchać ofiar wykorzystywania _ i jest wrażliwy na wpływ, jaki podobne sytuacje mają na nie oraz ich rodziny.

_ - Skandaliczne przestępstwa wykorzystywania popełnione wobec dzieci zostały słusznie osądzone i ukarane przez kompetentne władze świeckie w poszczególnych krajach _ - oświadczył przedstawiciel Watykanu w swym wystąpieniu. Wyjaśnił, że w przypadku Państwa Watykańskiego obowiązuje precyzyjne prawodawstwo w tej sprawie, dostosowane do jego międzynarodowych zobowiązań prawnych.

Jednocześnie - przypomniał - Stolica Apostolska jako centralny organ Kościoła katolickiego opracowała wskazówki, by ułatwić pracę lokalnym Kościołom i stosować skuteczne metody postępowania. Lokalne Kościoły - relacjonował abp Tomasi - opracowały zasady postępowania zgodnie z obowiązującym w danym państwie prawem.

Przypomniał stanowisko Kościoła, które brzmi: _ Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przemocy czy wykorzystywania dzieci _. Taką linię - podkreślił dostojnik - przedstawiał między innymi Jan Paweł II, mówiąc, że jest to przestępstwo i odrażający grzech.

Stały obserwator Watykanu położył nacisk na to, że linię tę kontynuował Benedykt XVI, a teraz czyni to papież Franciszek. Dowodzi tego - argumentował - powołanie przez obecnego papieża specjalnej komisji do spraw obrony dzieci, która ma zajmować się sprawami pedofilii w Kościele i występować z inicjatywami, by zapobiegać tym przestępstwom.

Arcybiskup Tomasi odnosząc się w środę do genewskiego reportu stwierdził: _ Negatywny wydźwięk przedstawionego dokumentu wygląda tak, jakby został przygotowany jeszcze przed spotkaniem komitetu z delegacją Stolicy Apostolskiej _. Jego wymowę uznał za _ ideologiczną _.

Włoskie media oceniają, że raport Komitetu ONZ stanowi bezprecedensowy akt oskarżenia pod adresem Watykanu i jest miażdżący.

Czytaj więcej w Money.pl
Watykan zapewnia ONZ, że walczy z pedofilią Stolica Apostolska zaprezentowała swe stanowisko w siedzibie Komitetu w Genewie, gdzie jej delegacja została zaproszona, by wytłumaczyć, w jaki sposób realizuje postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka.
Watykan o pedofilii wśród księży Licząca 24 strony odpowiedź Watykanu na kwestionariusz ONZ została wysłana wczoraj do Genewy.
Watykan do ONZ: brońcie chrześcijan _ - ONZ powinna pilnie zająć się sprawą prześladowania chrześcijan na świecie- _powiedział Przewodniczący Papieskiej Rady Sprawiedliwość i Pokój.
Tagi: pedofilia w kościele, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz