Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pedofilia w kościele. Palikot przeciw nauczaniu religii przez księży

0
Podziel się:

Tą zapowiedzią przewodniczący kończy ostatnie spotkanie przed kongresem partii.

Pedofilia w kościele. Palikot przeciw nauczaniu religii przez księży
(Jan BIELECKI/East News)

Powołanie komisji państwowej do zbadania i wyeliminowania problemu pedofilii wśród duchownych postuluje Janusz Palikot. Lider Ruchu Palikota oczekuje także natychmiastowego odsunięcia księży od nauczania religii w szkołach.

Zdaniem Palikota, który dzisiaj odwiedził Bydgoszcz, pedofilia to ogromny problem w Kościele katolickim w Polsce. _ - Media informują o skandalicznych wydarzeniach na Dominikanie, a episkopat skompromitował się sposobem wyjaśniania tego skandalu. Kościół, podobnie jak w innych krajach, nie radzi sobie z tą sytuacją: uważa, że to ma marginalne znaczenie. Jednak z doświadczenia wielu katolickich krajów wynika, że zjawisko ma charakter strukturalny, wynika z celibatu i pewnego schematu funkcjonowania Kościoła _ - ocenił polityk.

W jego opinii problem dotyczy _ setek proboszczów i tysięcy dzieci, które padły ofiarą księży-pedofilów _. Palikot dopytywany przez dziennikarzy przyznał, że są to jedynie jego szacunki, oparte wyłącznie na _ sytuacji w innych krajach _.

_ - Trzeba z tego wyjść, to będzie trudne i Kościół nie da rady sam z tego wyjść. Prokuratura, rząd powinny podjąć działania na rzecz powołania komisji ds. pedofilii w Kościele katolickim, może komisji wspólnej - tego nie wykluczam - ale na pewno rządowej, tak jak to było w Niemczech, Belgii czy Holandii, która to komisja przez wiele miesięcy rozpoczęłaby proces oczyszczania Kościoła z księży pedofilów _ - dodał Palikot.

Lider Ruchu Palikota zaapelował o niezwłoczne rozpoczęcie przesłuchań _ osób wewnątrz Kościoła _ wymienianych w kontekście pedofilii, co jego zdaniem spowoduje ujawnienie kolejnych przypadków tego rodzaju przestępstw. Zapowiedział też, że jego ugrupowanie będzie apelowało do ministra edukacji o natychmiastowe odsunięcie księży od prowadzenia lekcji religii w szkołach.

Dzisiaj w Bydgoszczy zakończyło się ostatnie z 16 spotkań, jakie Janusz Palikot odbył w kraju z delegatami na kongres, który odbędzie się 6 października.

_ - Tu, w Bydgoszczy, ale i w całym kraju jest niemal jednomyślność i na pewno 6 października Ruch Palikota, Partia Demokratyczna, Racja Polskiej Lewicy, Unia Lewicy oraz Stowarzyszenie Europa Plus stworzą nową partię. W tym tygodniu będę miał jeszcze spotkanie z Partią Pracy i z Wandą Nowicką. Nie wiem jak one się zakończą, choć spodziewam się, że te partie i osoby przystąpią w późniejszym terminie do tego przedsięwzięcia _ - poinformował Palikot.

Jak zaznaczył, nowe ugrupowanie ma być odpowiedzią na deklarowane przez 30 proc. społeczeństwa - wg badań, jakimi dysponuje RP - zapotrzebowanie na partię lewicową, _ niezależną od Kościoła _. Zdecydowano już jaką nazwę będzie nosiło nowe ugrupowanie, ale zostanie ona ujawniona 6 października; wiadomo już, że w nazwie znajdzie się słowo _ ruch _ i nie będzie w niej żadnych nazwisk.

Według Palikota nowa formacja powinna zająć się przede wszystkim czterema obszarami: wprowadzeniem gospodarki planowej, emeryturami, edukacją i służbą zdrowia. _ W tych czterech obszarach 6 października przedstawimy tezy programowe, a następnie przez 2,5 miesiąca prezentować będziemy szczegóły rozwiązań _ - podkreślił.

Postulat powrotu do centralnego planowania ma oznaczać m.in. odgórne narzucenie kryteriów wykorzystania w regionach funduszy unijnych na rozwój technologiczny i innowacyjność. W systemie emerytalnym zaproponowana będzie _ radykalna zmiana _, przy zachowaniu praw nabytych.

W dziedzinie edukacji propozycje Palikota dotyczą m.in. zmniejszenie liczebności klas do maksymalnie dziesięciu uczniów, co ma dać więcej pracy nauczycielom, udostępnianie podręczników zakupionych na koszt państwa i zagwarantowanie wszystkim uczniom _ dietetycznych posiłków _ w szkole. W dziedzinie służby zdrowia zmieniona mają być zasady wyceniania procedur medycznych, a także zmniejszenie o ok. 20 proc. koszyka gwarantowanych usług medycznych, co ma zlikwidować kolejki pacjentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot: mamy szansę wygrać wybory _ - Partie, które będą współtworzyły nową formację nie są wielkimi partiami, ale mają struktury prawie we wszystkich okręgach wyborczych - _ zapowiedział lider Ruchu Palikota.
Policja pomoże szukać oskarżonego księdza? - _ Ten człowiek jest widoczny w naszym systemie jako osoba poszukiwana przez Dominikanę. Zamieścił go tam Interpol _- powiedział rzecznik komendanta głównego policji.
Interpol będzie szukał polskiego księdza? Skandal na Dominikanie wybuchł, gdy tamtejsza telewizja nadała reportaż przedstawiający nuncjusza, który odwiedzał miejsca w stolicy kraju słynące z prostytucji nieletnich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)