Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pedofilia w Kościele. 7 lat więzienia dla księdza z Wrocławia

0
Podziel się:

44-letni Paweł K. wielokrotnie miał z małoletnimi kontakty seksualne, rejestrował również ich przebieg i przechowywał na elektronicznych nośnikach.

Pedofilia w Kościele. 7 lat więzienia dla księdza z Wrocławia
(Wojciech Strożyk/Reporter)

Na siedem lata więzienia skazał wrocławski sąd księdza Pawła K. oskarżonego o wykorzystanie seksualne trzech małoletnich chłopców. Wyrok jest nie prawomocny.

Prokuratura domagała się dla oskarżonego kary dziewięciu lat więzienia.

Zarzuty pedofilii dotyczą okresu od wiosny 2011 r. do grudnia 2012 r. oraz w jednym przypadku obejmują kilka miesięcy w 2005 r. Ksiądz został zatrzymany w grudniu 2012 r. w jednym z wrocławskich hoteli, w którym zameldował się z kilkunastoletnim chłopcem, co wzbudziło podejrzenia hotelowej obsługi. Według aktu oskarżenia 44-letni Paweł K. wielokrotnie miał z małoletnimi kontakty seksualne, rejestrował również ich przebieg i przechowywał na elektronicznych nośnikach.

Po ogłoszeniu wyroku wrocławska Kuria Metropolitalna wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że ksiądz został ukarany najwyższą z możliwych kar, jakie biskup może nałożyć na duchownego, tj. karą suspensy, czyli zakazem wykonywania wszelkich aktów władzy święceń oraz noszenia stroju duchownego.

_ Została także wszczęta procedura związana z osądzeniem Pawła K. przez odpowiedni Trybunał Kościelny, która może zakończyć się wydaleniem ze stanu duchownego _ - napisał rzecznik kurii ks. dr Rafał Kowalski.

_ Raz jeszcze wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu czynów popełnionych przez duchownego. Trudno znaleźć odpowiednie słowa, by wyrazić ból i współczucie ofiarom _ - dodała rzecznik.

Paweł K. był już wcześniej zawieszony w wykonywaniu posługi duchownego i przebywał na urlopie. W 2005 r. oskarżono go o posiadanie pornografii dziecięcej i w 2009 r. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Szokujące dane na temat pedofilii w Kościele Jezuita wysłał ankiety do ponad 250 sądów, pytając o osoby duchowne skazane za wykorzystanie seksualne nieletnich. Takich przypadków było 19.
W Polsce takiej mszy jeszcze nigdy nie było Takie słowa skierował do wiernych biskup Piotr Libera podczas liturgii pokutnej za grzechy pedofilii w Kościele. To pierwsze tego typu nabożeństwo odprawiane w naszym kraju.
Polscy biskupi przeproszą za pedofilię księży Polscy biskupi będą przepraszali za przypadki molestowania seksualnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)