Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE krytykuje unijną politykę wobec krajów Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Europosłowie skrytykowali gospodarczą, polityczną i militarną presję Rosji na kraje PW i wezwali do rozwiązania tego problemu w bezpośrednich rozmowach z Rosją.

PE krytykuje unijną politykę wobec krajów Partnerstwa Wschodniego
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Obecna polityka UE wobec państw Partnerstwa Wschodniego okazała się niewystarczająca - ocenili europosłowie w przyjętej dziś rezolucji. Wezwali kraje UE do przyjęcia wspólnego stanowiska wobec Rosji wobec jej gospodarczej i politycznej presji na kraje Partnerstwa Wschodniego.

Autorem rezolucji Parlamentu Europejskiego o priorytetach w stosunkach UE z państwami Partnerstwa Wschodniego był eurodeputowany Polski Razem Paweł Kowal.

W przyjętym dokumencie europosłowie wskazali m.in. na _ zależności energetyczną _ państw PW od krajów trzecich oraz niedostateczną dywersyfikację dostaw energii. Wezwali więc Komisję Europejską i państwa członkowskie, by m.in. wprowadzać klauzulę bezpieczeństwa energetycznego do każdej umowy zawartej ze wschodnimi sąsiadami.

Europosłowie skrytykowali gospodarczą, polityczną i militarną presję Rosji na kraje PW i wezwali do rozwiązania tego problemu w bezpośrednich rozmowach z Rosją. Zaapelowali też do krajów UE o przyjęcie wspólnego stanowiska wobec Rosji.

Eurodeputowani zwrócili uwagę na poprawę stosunków z takimi krajami jak Gruzja czy Mołdawia, ale - jak ocenili - nie zostały spełnione wszystkie oczekiwania pokładane w programie Partnerstwa Wschodniego. To pokazuje - w opinii PE - konieczność zmiany unijnej polityki, m.in. poprzez oddolne inicjatywy kierowane do społeczeństw z krajów PW.

Rezolucja wskazuje, że dotychczasowe podejście UE do krajów Partnerstwa Wschodniego nie okazało się sukcesem. Choć - jak wskazano - podczas szczytu PW w Wilnie w listopadzie ub.r. parafowano umowy stowarzyszeniowe i o wolnym handlu z Gruzją i Mołdawią, szczyt _ nie spełnił wszystkich oczekiwań _. PE wyraża ubolewanie, że państwa członkowskie UE mają _ rozbieżne poglądy _ i nie ma wspólnego stanowiska w sprawie wydarzeń w krajach Partnerstwa Wschodniego.

Europosłowie wezwali także do zmian w polityce Partnerstwa Wschodniego, które umożliwią _ wyjście poza dialog polityczny i pozwolą dotrzeć bezpośrednio do społeczeństw krajów PW _. PE wzywa, by bardziej skupić się na działaniach, które przyniosą szybkie skutki obywatelom krajów PW, takie jak ruch bezwizowy, wymiana edukacyjna, a także wsparcie dla młodzież i przyszłych liderów.

Na konferencji prasowej Kowal przekonywał z kolei, że pierwszą sprawą, którą UE powinna zrobić, _ korzystając ze zmian politycznych, które zachodzą na Ukrainie _, to złożyć jasną deklarację, że wizy dla Ukraińców zostaną zniesione. _ Powinniśmy dziś otworzyć granice dla Ukraińców _ - podkreślił.

Zdaniem Kowala, politycy UE mają teraz mocne argumenty w rozmowach z Rosja, m.in. uniezależnienie się energetyczne od rosyjskich dostaw. _ Żadnych wyjątków dla Gazpromu _ - zaznaczył. Jak przekonywał, _ trzeba wciągnąć młodych Ukraińców w europejski krwioobieg _. Dlatego - jak powiedział - cieszy się, że w rezolucji PE pojawił się pomysł utworzenia uniwersytetu Partnerstwa Wschodniego. Rezolucja odzwierciedla polityczne stanowisko Parlamentu Europejskiego i nie jest wiążąca dla Komisji Europejskiej ani dla krajów członkowskich.

Partnerstwo Wschodnie to unijny program zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Został zainaugurowany, z inicjatywy Polski i Szwecji, w maju 2009 na szczycie w Pradze.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela zablokuje budowę South Stream South Stream jest projektem bliźniaczym w stosunku do gazociągu Nord Stream, zbudowanego po dnie Morza Bałtyckiego i działającego od 2011 roku.
Kontrole na granicy z Niemcami. Dlaczego? - _ Będziemy kontrolować bardzo intensywnie i jak najbliżej przejść granicznych z Polską _ - powiedział szef brandenburskiego MSW.
New York Times: "Putin jest gotów okazać siłę" _ - Podobnie jak wielu Rosjan, Putin szczerze wierzy, że Rosję i Ukrainę łączy specjalna więź. On sam nie potrafi pojąć, że Ukraina może tworzyć więzi gospodarcze i społeczne z Zachodem _ - pisze New York Times.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)