Notowania

lotniska w polsce
18.03.2013 11:49

Pasażerów na wszystkich lotniskach kontroluje SOL

Pasażerów oraz ich bagaże na wszystkich lotniskach w kraju od dzisiaj kontrolują funkcjonariusze Służby Ochrony Lotniska (SOL).

Podziel się
Dodaj komentarz
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)

Pasażerów oraz ich bagaże na wszystkich lotniskach w kraju od dzisiaj kontrolują funkcjonariusze Służby Ochrony Lotniska (SOL). Ostatnim portem lotniczym, w którym Straż Graniczna przekazała punkty kontroli bezpieczeństwa był Kraków-Balice.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo lotnicze zarządzający lotniskami mają obowiązek przejąć kontrolę bezpieczeństwa od Straży Granicznej do 18 marca 2013 roku. Pracownicy Służby Ochrony Lotniska i Straży Granicznej mają podobne zielone mundury, a kontrola podróżnych i bagaży odbywa się według tych samych procedur co wcześniej. SOL sprawdza pasażerów przechodzących przez bramki, a także prześwietlając ich bagaż w poszukiwaniu niebezpiecznego narzędzia, od broni po nożyczki czy pilniczek do paznokci.

Straż Graniczna jedynie sprawuje nadzór nad kontrolą prowadzoną przez pracowników SOL. Do jej obowiązków należy kontrola paszportów, ochrona granicy państwa, prowadzenie działań pirotechnicznych, kontrola i nadzór nad przewożoną drogą lotniczą bronią.

_ - O północy kontrolę zarządzającemu przekazali funkcjonariusze Straży Granicznej na lotnisku Kraków-Balice _ - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka komendanta głównego SG Agnieszka Golias.

Przekazywanie kontroli realizowane było zgodnie z podpisanymi porozumieniami pomiędzy komendantami poszczególnych oddziałów Straży Granicznej a zarządzającymi portami. _ Odbywało się to etapowo, pozwalając wdrożyć się w nowe obowiązki Służbie Ochrony Lotniska _ - powiedziała Golias.

W pozostałych portach lotniczych kontrola bezpieczeństwa została przekazana wcześniej. Jako pierwsi zrobili to funkcjonariusze Straży Granicznej na lotniskach w Łodzi i w Warszawie. Odbyło się to we wrześniu 2012 roku.

Golias podkreśliła, że kontrola bezpieczeństwa wykonywana przez zarządzającego lotniskiem realizowana jest pod nadzorem Urzędem Lotnictwa Cywilnego, który w tym zakresie współdziała ze Strażą Graniczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto skontroluje na lotnisku? Od dziś zmiany Straż Graniczna przekazała zarządzającym lotniskami - w Warszawie i w Łodzi - wszystkie punkty kontroli bezpieczeństwa w tych portach.
Polskie szpitale zapłacą ogromne kary W jednym ze skontrolowanych szpitali w co drugi dzień brakowało stacjonarnego dyżuru lekarza anestezjologa na bloku operacyjnym.
Z tych lotnisk dziś nie polecisz. Wielkie strajki Na niemieckich lotniskach znowu utrudnienia dla pasażerów. Tym razem nie z powodu ataku zimy, ale strajków.
Tagi: lotniska w polsce, lotniska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz