Brytyjska opozycyjna Partia Pracy żąda ustąpienia ministra kultury, mediów i sportu Jeremy'ego Hunta, któremu zarzuca, że nie zachował bezstronności, wypracowując stanowisko w sprawie przejęcia telewizji BSkyB przez koncern Ruperta Murdocha.
Na dzisiejszym posiedzeniu komisji lorda Levesona badającej etyczne aspekty na styku mediów i polityki ujawniono maile (łącznie 163 strony dokumentów) wskazujące, że minister Hunt prywatnie popierał starania News Corp. Murdocha o przejęcie pełnej kontroli nad telewizją BSkyB, co - zdaniem laburzystów - dowodzi, że był stronniczy.
Nie jest to pierwszy przykład wskazujący na bliskie kontakty między światowym imperium medialnym Ruperta Murdocha a brytyjskim rządem. Uprzednio wyszły na jaw m.in. powiązania, także towarzyskie, premiera Davida Camerona z Rebeką Brooks - byłą redaktorką naczelną tabloidów _ News of the World _ oraz _ The Sun _, a także byłą dyrektorką News International, czyli brytyjskiej filii News Corp.
Zeznania przed komisją składał we wtorek były szef News International, a zarazem były prezes BSkyB i syn Ruperta Murdocha - James.
Lider Partii Pracy Ed Miliband powiedział BBC, że Hunt zakulisowo popierał imperium medialne Murdocha i powinien ustąpić. Premier David Cameron oświadczył, że ma pełne zaufanie do Hunta.
Zdaniem Milibanda stanowisko Camerona wskazuje, że nie rozumie on powagi sytuacji, ponieważ maile dowodzą, iż Hunt _ zamiast bronić interesu społecznego był wyrazicielem interesów Murdochów _.
_ - Hunt mówił, że jego obowiązkiem jest dochowanie wymogów przejrzystości, bezstronności i rzetelności. Teraz wiemy, że udzielał News Corporation rad i wskazówek (...) _ - cytuje BBC Milibanda.
Dymisji ministra zażądała też w Izbie Gmin wiceszefowa Partii Pracy Harriet Harman, oceniając jego postępowanie jako _ poniżej standardów _. Były minister kultury, mediów i sportu w poprzednim rządzie laburzystowskim Gordona Browna, Ben Bradshaw, zażądał w Izbie Gmin, by premier Cameron wytłumaczył się przed parlamentem.
Plany przejęcia BSkyB - największej telewizji komercyjnej w Wielkiej Brytanii, konkurującej z BBC - załamały się w lipcu 2011 r., gdy ujawniono zasięg tzw. afery podsłuchowej. Jej głównym, choć nie jedynym ośrodkiem był tabloid _ News of the World _.
Z maili przekazanych komisji przez 81-letniego Ruperta Murdocha, który będzie zeznawał przed komisją Levesona w środę, wynika, że Jeremy Hunt generalnie był pozytywnie nastawiony do planów News Corp. dotyczących przejęcia BSkyB, jeszcze zanim w grudniu 2010 r. powierzono mu funkcję arbitra uprawnionego do orzekania, czy przejęcie może nastąpić.
Wcześniej premier David Cameron pozbawił kompetencji decyzyjnych w tej sprawie ministra ds. biznesu Vince'a Cable'a, ponieważ w rozmowie z podstawionymi dziennikarkami przyznał się on do wrogiego stosunku wobec Murdocha. Firma bukmacherska William Hill wstrzymała przyjmowanie zakładów o dymisję ministra Hunta. Inna firma, Ladbrokes, szanse jego ustąpienia ocenia na 5/1.
Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl | |
---|---|
Znana telelwizja przyznała się do hakerstwa Sky News należąca do koncernu Ruperta Murdocha, przechwytywała prywatne maile. | |
Murdoch wraca do gry. Broń: tani tabloid Dziś ukazał się pierwszy numer nowego tabloidu Sun on Sunday. | |
Zarobił 74 proc. więcej. Mimo wielkiej afery Szefowie firmy uwikłanej w największy medialny skandal ostatnich lat dostali wielomilionowe premie. |