Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Parlament zajmie się sprawą Julii Tymoszenko

0
Podziel się:

Rada Najwyższa Ukrainy przystąpi jutro do drugiego czytania zmian w prawie, które mogłyby pomóc w uwolnieniu skazanej na 7 lat więzienia byłej premier.

Parlament zajmie się sprawą Julii Tymoszenko
(photo-service.europarl.europa.eu)

Rada Najwyższa Ukrainy przystąpi jutro do drugiego czytania zmian w prawie, które mogłyby pomóc w uwolnieniu skazanej na 7 lat więzienia byłej premier - poinformował przewodniczący parlamentu w Kijowie Wołodymyr Łytwyn.

aktualizacja 19:23

Również jutro prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złoży wizytę w Polsce, gdzie weźmie udział w uroczystościach z okazji 200. rocznicy powstania Uniwersytetu Wrocławskiego.

Według administracji Janukowycza będzie on rozmawiał we Wrocławiu z prezydentami Polski i Niemiec, Bronisławem Komorowskim i Christianem Wulffem m.in. o negocjowanej obecnie umowie stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Media twierdzą, że politycy podejmą też temat wyroku na Tymoszenko.

Informując jutrzejszym posiedzeniu parlamentu ukraińskiego w kontekście byłej premier, Łytwyn wyraził przypuszczenie, że debata w tej sprawie nie będzie łatwa._ - Poprawka dotycząca zniesienia karalności z artykułów 364-365 (odnoszących się do przestępstw, za które skazano Tymoszenko) wywołuje emocje. Nie jestem zwolennikiem rozpatrywania jej bez uprzedniego uzgodnienia stanowisk (klubów parlamentarnych) _ - powiedział.

Parlament do drugiego czytania projektu ustawy, znoszącej karalność za niektóre przestępstwa gospodarcze, miał przystąpić 4 listopada. Dyskusja na ten temat została jednak wówczas przełożona, gdyż zdominowana przez rządzącą Partię Regionów większość nie zgodziła się, by depenalizacja objęła czyny popełnione przez byłą premier.

**Rządząca Partia Regionów Ukrainy nie poprze zmian prawnych mogących doprowadzić do uwolnienia skazanej na 7 lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko -

_ - Nasze stanowisko pozostaje niezmienne: nie możemy zmieniać prawa dla jednego obywatela. Jutro nie poprzemy tego artykułu (dotyczącego Tymoszenko) _ - rozwiał te oczekiwania Jefremow.

Wyrok na Tymoszenko ogłoszono 11 października. Została ona skazana za nadużycia, których miała się dopuścić, zawierając w 2009 r. umowy gazowe z Rosją. Unia Europejska, która już wcześniej dawała do zrozumienia, że ukaranie Tymoszenko negatywnie wpłynie na negocjacje o umowie stowarzyszeniowej, po ogłoszeniu wyroku oceniła, że świadczy on o wybiórczym i politycznym stosowaniu prawa na Ukrainie. Tydzień po skazaniu Tymoszenko UE odwołała planowaną na 20 października wizytę Janukowycza w Brukseli.

Unia uważa, że była premier powinna odpowiadać za swe czyny przed wyborcami, a nie przed sądem, władze Ukrainy powinny więc pozwolić Tymoszenko na powrót do polityki. Wydany przez sąd wyrok na to nie pozwala.

Zdaniem przedstawicieli ukraińskich władz, stan zdrowia Julii Tymoszenko pozwala na prowadzenie przesłuchań. Współpracownicy byłej premier twierdzą, że z powodu bólu kręgosłupa, nie jest ona w stanie podnieść się samodzielnie.

Wiceminister zdrowia Rajisa Mojsiejenko powiedziała, że Julia Tymoszenko została zbadana przez lekarzy( nie było wśród nich osobistego doktora byłej premier) którzy uznali, że stan jej zdrowia jest zadowalający i może być przesłuchiwana. Może ona sama się podnieść, choć lekarze zalecili jej leżenie w łóżku.

Do byłej premier przychodzą obecnie śledczy z Izby Skarbowej, którzy zajmują się nadużyciami, które miały mieć miejsce w latach '90, gdy kierowała ona Zjednoczonymi Systemami Energetycznymi. Oprócz tego o Julii Tymoszenko nie zapomina Prokuratura Generalna, która bada niezgodne z prawem wydatki budżetowe w latach 2007 - 2010, gdy oskarżona była szefową rządu.

O procesie Julii Tymoszenko czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t160898.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;julii;tymoszenko;znamy;wyrok,157,0,933789.html) Jest wyrok na Tymoszenko. Czekają na... W związku z procesem może dojść do ataków terrorystycznych - straszą ukraińskie media.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t75826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;skazana;co;zrobi;janukowycz,225,0,966113.html) Dwa scenariusze dla Tymoszenko. Realne? Prezydent Janukowycz liczy na to, że problem z byłą premier może rozwiązać się sam.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t87189.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uderza;w;ukraine;sankcjami;za;tymoszenko,222,0,941022.html) Potęgi szykują sankcje dla sąsiada Polski? UE i USA zastanawiają się nad możliwością wprowadzenia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za represjonowanie byłej premier.

jjk/ akl/ kar/

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)