Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Parkowanie ma być droższe. Rząd chce zmian

0
Podziel się:

Zmiany dotyczące parkowania w miastach, m.in. stawek opłat parkingowych - znajdą się w projekcie ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy, której założenia przygotował MAC.

Parkowanie ma być droższe. Rząd chce zmian
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Zmiany dotyczące parkowania w miastach, m.in. stawek opłat parkingowych - znajdą się w projekcie ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy, której założenia przygotował MAC - powiedziała wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Młochowska.

Młochowska po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu powiedziała, że resort administracji i cyfryzacji ma obecnie założenia do projektu, który ma być gotowy jeszcze w tym roku.

_ - Do 11 lutego założenia są w konsultacjach resortowych, to chwilę jeszcze potrwa. Ale chcemy, by te przepisy zostały przyjęte w tym roku, aby mogły obowiązywać od 2014 _ - podkreśliła wiceminister.

Zaznaczyła, że szczegóły propozycji zmian będą jeszcze omawiane. Ale - według niej - mowa jest o dwóch podstawowych kwestiach - po pierwsze o tym, że w tej chwili możliwość poboru opłat za parkowanie istnieje tylko i wyłącznie w dni robocze. - _ Druga rzecz dotyczy oczywiście stawek maksymalnych oraz różnicowania w tych stawkach w kolejnych godzinach i tutaj przepisy będą rozluźnione _ - powiedziała wiceminister.

Według niej _ pewnie jakaś maksymalna stawka jeszcze zostanie czy jakiś przepis odgórny _. - _ Ale dokładnie nie mogę powiedzieć, bo to zobaczymy na etapie prac nad ustawą _ - zastrzegła Młochowska.

Pytana, dlaczego MAC uważa, że potrzebne są zmiany w przepisach dotyczących parkowania, odparła że resort wychodzi z założenia, iż samorządy najlepiej wiedzą, _ jak różne zadania realizować _.

_ - I również w tym zakresie, jeśli mówimy o opłatach parkingowych, powinien to być system jakoś połączony z opłatami za komunikację miejską. (...) Jeśli samorządy mają możliwość decydowania o opłatach za komunikację miejską, to w tym zakresie również powinny mieć większą swobodę _ - dodała.

We wtorek minister transportu Sławomir Nowak powiedział, że wyznaczanie wysokości opłat za parkowanie powinno być w kompetencji samorządów, a nie - tak jak obecnie - narzucone w ustawie. Nowak poinformował też, iż zwrócił się do szefa MAC Michała Boniego, _ aby zapytał samorządy, co chciałyby z tym dalej robić _.

Młochowska wyjaśniał, że _ dokładnie było tak, że w ramach propozycji, które samorządy przedstawiały w ramach akcji +Sprawne państwo, sprawny samorząd+, zgłaszały m.in. propozycję a propos tego, by uelastycznić opłaty za parkowanie, ponieważ są różne potrzeby w tym zakresie _. Podkreśliła, że były w tym kontekście wskazywane przykłady miast _ stricte turystycznych _, które bardziej potrzebowałyby opłat parkingowych w weekendy niż w tygodniu.

Jak powiedziała, MAC przesłał te propozycje do resortu transportu, które pozytywnie się do nich odniosło. - _ W związku z tym w ustawie, o której dziś była mowa (o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy - PAP), będą zawarte te propozycje _ - powiedziała wiceminister.

Obecnie sprawy związane z odpłatnością za parkowanie w miastach reguluje ustawa o drogach publicznych. Zakłada ona, że opłatę za parkowanie samochodów w strefie płatnego parkowania pobiera się w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Ustawa określa też maksymalną stawkę za parkowanie - za pierwszą godzinę parkowania nie może ona przekraczać 3 zł.

Ponadto ustawa określa też sposób naliczania opłaty za kolejne godziny postoju: przez pierwsze trzy godziny parkowania uwzględnia się progresywne narastanie opłaty, przy czym nie można przekraczać powiększenia jej o 20 proc. za kolejne godziny w stosunku do stawki za poprzednią godzinę parkowania. Stawka opłaty za czwartą i kolejne godziny nie może natomiast przekraczać stawki opłaty za pierwszą godzinę parkowania.

Z kolei projekt ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego - w którym mają się znaleźć również kwestie parkowania w miastach - ma umożliwić samorządom oszczędności dzięki m.in. wspólnemu wykonywaniu zadań.

O założeniach projektu mówił na początku stycznia szef MAC Michał Boni. Zapowiedział wówczas skierowanie założeń do konsultacji i zaznaczył, iż liczy, że ich wyniki będą znane około połowy lutego, a na przełomie lutego i marca założeniami do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego zajmie się Rada Ministrów.

Ministerstwo chce m.in. zwiększyć zachęty finansowe do łączenia się jednostek samorządu terytorialnego na poziomie gminnym i powiatowym. Zmiany dotyczą także m.in. pomocy społecznej, której dyspozytorem są samorządy. MAC chce uelastycznić organizację realizacji zadań z tego zakresu w ten sposób, aby dać samorządom możliwość zdecydowania, czy będą świadczyć pomoc społeczną w ramach urzędu czy poprzez wyspecjalizowaną jednostkę.

Czytaj więcej w Money.pl
Opłaty za parkowanie będą wyższe? Tak przynajmniej chcą prezydenci największych miast. Namówili do tego pomysłu ministra transportu.
Od dziś mniej bezpłatnych dróg i autostrad w Polsce Drogowcy ujawnili, ile udało im się zgromadzić na Krajowym Funduszu Drogowym. System poboru ma objąć aż 7 tysięcy kilometrów dróg.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)