Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Parasol ochronny dla Japonii. Obama oferuje pomoc

0
Podziel się

Deklaracja padła po niedawnej próbie nuklearnej Korei Północnej.

Parasol ochronny dla Japonii. Obama oferuje pomoc
(PAP/EPA)
bDTeynwB

Prezydent Barack Obama potwierdził wczoraj zaangażowanie USA na rzecz ochrony Japonii, w tym objęcie jej parasolem atomowym. Deklaracja padła po niedawnej próbie nuklearnej Korei Północnej.

W rozmowie telefonicznej Obama i japoński premier Shinzo Abe, który pod koniec lutego jest oczekiwany w Waszyngtonie, poruszyli temat _ północnokoreańskiej próby nuklearnej i stosownej odpowiedzi na to prowokacyjne naruszenie zobowiązań międzynarodowych przez Koreę Północną _ - głosi komunikat Białego Domu.

Amerykański prezydent potwierdził _ niezmienną wolę _ Stanów Zjednoczonych, by chronić Japonię, w tym poprzez czynnik odstraszania, jakim jest amerykański parasol atomowy.

bDTeynwD

Obama i Abe zobowiązali się także do ścisłej współpracy, by znaleźć adekwatną odpowiedź na postępowanie Phenianu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Tego samego dni premier Japonii kontaktował się również z odchodzącym prezydentem Korei Południowej Li Miung Bakiem.

W czasie orędzia o stanie państwa przedwczoraj wieczorem Obama zapowiedział _ zdecydowaną odpowiedź _ na prowokację Korei Północnej, która kilka godzin wcześniej przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Była ona silniejsza od poprzednich - przeprowadzonych w latach 2006 i 2009.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińczycy i Japończycy kibicują Obamie Ponad 60 proc. obywateli Chin, którzy wzięli udział w ankiecie ośrodka badawczego Ipsos chciałoby, żeby sprawował on urząd prezydenta USA przez kolejną kadencję.
Wysłuchają orędzia. "Kluczowy moment" Grupa kongresmenów chce zwrócić uwagę na potrzebę zmian w prawodawstwie dotyczącym broni palnej.
Biden uspokaja sojuszników. Europa wciąż ważna - _ Stany Zjednoczone nie odwracają się od Europy _- zapewnia amerykański wiceprezydent Joe Biden.
bDTeynxe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)