Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież: Nie ma Kościoła Franciszka, jest Kościół Chrystusa

0
Podziel się:

Z pewną dozą humoru, odpowiadając na uwagę, że w niektórych środowiskach postrzegany jest jako postępowiec, jeśli nie wręcz marksista-leninista, papież zauważa, że komuniści ukradli chrześcijanom flagę.

Papież: Nie ma Kościoła Franciszka, jest Kościół Chrystusa
(PAP/EPA)

Tak głowa Kościoła Katolickiego odpowiedział na jedno z pytań długiego wywiadu dla rzymskiego dziennika Il Messaggero. Wyjątkowo dużo uwagi poświęca w nim trudnościom obecnej polityki i korupcji Hierarchię wartości obowiązujących w życiu publicznym otwiera zdaniem papieża dobro wspólne.

To jest powołanie każdego polityka, stwierdza Franciszek, dodając, że pojęcie to obejmuje na przykład ochronę życia ludzkiego i jego godności. Największym problemem polityki jest dziś - według argentyńskiego papieża - jej dewaluacja z powodu korupcji i łapówek. Papież mówi, że długo się nad tym zastanawiał i doszedł do wniosku, że zło tego rodzaju dochodzi do głosu w momencie epokowych przemian.

_ Są one pożywką moralnej dekadencji, nie tylko w polityce, także w finansach i życiu społecznym _ - mówi Franciszek. Podkreśla zarazem, że nie wszyscy są skorumpowani, ale - jak zauważa - w polityce trudno zachować uczciwość.

Z pewną dozą humoru, odpowiadając na uwagę, że w niektórych środowiskach postrzegany jest jako postępowiec, jeśli nie wręcz marksista-leninista, papież zauważa, że komuniści ukradli chrześcijanom flagę: o ubóstwie i niesprawiedliwości społecznej mówiła dwa tysiące lat przed nimi Ewangelia.

W wywiadzie, Franciszek przyznaje, że nie zna jeszcze dobrze Rzymu ani nawet Watykanu: w Kaplicy Sykstyńskiej był po raz pierwszy podczas konklawe w 2005 roku. Nie kibicuje nikomu na brazylijskim Mundialu, bo tak obiecał prezydent tego kraju.

Zapewnia, że wszystkie podjęte do tej pory decyzje konsultowane były z grupą kardynałów-doradców i stanowią odpowiedź na postulaty zmian i reform, wysuwane przed konklawe, które wybrało go na papieża.

Czytaj więcej w Money.pl
Kościół rzymski czeka reforma. Już w 2015r. Wielka, przygotowywana przez papieża i jego doradców reforma Kurii Rzymskiej zostanie zrealizowana w przyszłym roku.
Papież: Potrzebny jest święty spryt Papież Franciszek odprawił w poniedziałek w bazylice Świętego Piotra mszę z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Apelował, by od Mędrców ze Wschodu nauczyć się "świętego sprytu", który pozwala rozpoznać niebezpieczeństwa i uniknąć ich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)