Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papież zarządził zmianę na stanowisku komendanta Gwardii Szwajcarskiej

0
Podziel się:

Dotychczasowy komendant Gwardii Szwajcarskiej pułkownik Daniel Rudolf Anrig odchodzi ze stanowiska.

Papież zarządził zmianę na stanowisku komendanta Gwardii Szwajcarskiej
(Vandeville Eric/ABACA/EAST NEWS)
bEKfvawl

Dotychczasowy komendant Gwardii Szwajcarskiej pułkownik Daniel Rudolf Anrig odchodzi ze stanowiska - ogłoszono w Watykanie. To kolejna decyzja personalna podjęta przez papieża Franciszka. Nie wiadomo, kto będzie nowym dowódcą papieskiej gwardii.

Dziennik _ L'Osservatore Romano _ podał, że papież zdecydował, iż komendant zakończy służbę w styczniu przyszłego roku, po ponad sześciu latach. Informacja o tej zmianie została ogłoszona w dniach wizyty w Watykanie biskupów ze Szwajcarii.

Powody papieskiej decyzji nie są znane, a wywołała ona duże zainteresowanie mediów. W komentarzach zwraca się uwagę na uznanie papieża dla 42-letniego komendanta. Ale z drugiej strony pojawiły się nieoficjalne informacje, że Franciszek chce, aby Gwardia Szwajcarska miała mniej militarne oblicze i jest to właśnie element tych zmian.

bEKfvawn

Ponadto według źródeł, cytowanych przez włoskie media, niektórzy gwardziści zarzucają komendantowi zbyt dużą surowość. Niezbyt przychylnie przyjęto również informację o tym, że pułkownik Anrig zamieszkał w ogromnym apartamencie nad koszarami gwardii, co sprzeczne jest z obowiązującą za pontyfikatu Franciszka linią umiaru i skromnego życia, jakiego oczekuje on od swych współpracowników na wszystkich szczeblach.

Zasadą obowiązującą w najmniejszej armii świata, stojącej na straży bezpieczeństwa papieża, jest unikanie wszelkiego rozgłosu i ograniczone kontakty z mediami. Przyjęto ją po tragedii, do jakiej doszło w koszarach w 1998 roku, gdy w niejasnych okolicznościach jeden z gwardzistów zastrzelił ówczesnego komendanta Aloisa Estermanna i jego żonę, a następnie popełnił samobójstwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież Franciszek zakończył wizytę w Turcji Przed odlotem spotkał się z młodzieżą i, czego nie było w programie, odwiedził w szpitalu ciężko chorego ormiańskiego patriarchę Konstantynopola.
Biurokracja przerosła Watykan. Będą zmiany Intencją papieża jest redukcja ogromnej biurokratycznej machiny, która powstała w ostatnich dekadach, a obecnie jest nie do utrzymania z finansowego punktu widzenia.
Papież apeluje w sprawie Ukrainy Franciszek podkreślił, że konflikt ten nie przestaje słabnąć, przynosząc wiele cierpienia ludności cywilnej.
bEKfvawO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)