Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papież ostro: świat pogrążony w udrękach, człowiek sieje zniszczenie

0
Podziel się:

Cierpienia, zniszczenia, wojny i ubóstwo - taki obraz świata przedstawił
papież Franciszek w kazaniu podczas mszy na cmentarzu Verano w Rzymie w dniu Wszystkich Świętych.
Mówił, że miliony głodujących dzieci i ubogich traktuje się jak "inny gatunek" ludzi.

Papież ostro: świat pogrążony w udrękach, człowiek sieje zniszczenie
(CPP / Polaris/East News)

Cierpienia, zniszczenia, wojny i ubóstwo - taki obraz świata przedstawił papież Franciszek w kazaniu podczas mszy na cmentarzu Verano w Rzymie w dniu Wszystkich Świętych. Mówił, że miliony głodujących dzieci i ubogich traktuje się jak _ inny gatunek _ ludzi.

W poruszającej homilii w czasie mszy na wielkiej zabytkowej nekropolii papież powiedział, że chciałby dedykować uroczystość Wszystkich Świętych ofiarom zniszczenia, jakiego dopuszcza się człowiek wobec człowieka i wobec natury, a także, jak dodał - _ wszystkim nieznanym świętym, grzesznikom takim, jak my i gorszym od nas _.

_ Większa część świata cierpi udręki _ - podkreślił Franciszek w improwizowanym kazaniu. Przypomniał o losie ogromnych rzesz ludzi ubogich i tych, którzy uciekają przed wojnami i nędzą.

_ By ratować życie, muszą uciekać ze swych domów, narodów, ze swych wiosek na pustynie, gdzie mieszkają w namiotach, marzną, bez lekarstw, głodni, a to wszystko dlatego, że człowiek stał się panem Stworzenia, całego piękna, które stworzył Bóg _ - mówił papież. Pytał: _ Kto za to zapłaci? _.

Franciszek zaznaczył, że ludzie ubodzy, chorzy i głodni są wykluczani; _ nie tylko daleko stąd, ale także tutaj _ - dodał.

_ Powiem więcej - wydaje się, że ci ludzie, te głodujące dzieci, chorzy, że oni się nie liczą, że są jakimś innym gatunkiem, że nie są ludźmi _ - oświadczył papież. _ Co robi ta rzesza ludzi w obliczu Boga? Prosi o ratunek, o pokój, chleb, pracę _ - zauważył.

Zwrócił także uwagę na cierpienia osób prześladowanych na świecie za wiarę.

Franciszek potępił _ niszczenie natury, życia, kultury _, które odbywa się na świecie. Modlił się o powstrzymanie _ szalonego biegu destrukcji _. Wyznał, że tuż przed sobotnią mszą w zakrystii kościoła widział zdjęcia z alianckich bombardowań Rzymu przed 71 laty. W jego rezultacie zniszczona została dzielnica San Lorenzo, w której znajduje się cmentarz Campo Verano. _ To było takie straszne, takie bolesne, ale to jest nic w porównaniu z tym, co dzieje się dzisiaj _ - ocenił.

Z bólem papież zauważył, że ludzie są zdolni do niszczenia wszystkiego. _ Właśnie to robimy, niszczymy Stworzenie, życie, kultury, wartości i nadzieje _ - powiedział.

_ Człowiek uważa się za Boga, za króla _ - mówił papież. Położył nacisk na trwające na świecie wojny, na _ przemysł destrukcji _, na _ system _, w wyniku którego niszczy się jednostki i narody.

Franciszek modlił się o to, by _ niszczyciele nawrócili się _. Apelował o odwagę zerwania z postawą wykluczania innych oraz wykluczania wartości. Z okazji papieskiej mszy wystawiono relikwie Jana XXIII i Jana Pawła II, kanonizowanych w kwietniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież Franciszek: Nie można tego rozdzielać Papież przypomniał, że nie można oddzielać życia religijnego od służby i niesienia pomocy potrzebującym jej bliźnim.
Papież zachęca do korzystania z Twittera Franciszek zwraca uwagę, aby media były miejscem spotkania ludzi. Podkreśla, żeby używając cyfrowej technologii nie oddalić się od człowieka, który mieszka obok nas.
Papież wymyślił mecz. Messi i Zanetti zagrają Podczas meczu będzie można wysyłać sms-y (po 2 euro), z których dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)