Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papież Franciszek zwolnił dowódcę Gwardii Szwajcarskiej

0
Podziel się:

Obserwatorzy zastanawiają się, co jest powodem tej niespodziewanej decyzji. Watykaniści wymieniają dwa powody.

Papież Franciszek zwolnił dowódcę Gwardii Szwajcarskiej
(Igor Petyx / Splash News/EAST NEWS)
bEKfCJRx

Dowódca odejdzie 31 stycznia przyszłego roku. Obserwatorzy zastanawiają się, co jest powodem tej niespodziewanej decyzji. Watykaniści wymieniają dwa powody.

Według jednych, 42-letni pułkownik Daniel Rudolf Anrig, który dowodził najmniejszą armią świata od 2008 roku, miał się narazić papieżowi, ponieważ był zbyt surowy dla swych żołnierzy. Gwardziści mieli się na to skarżyć mediom, a sam Franciszek, składając kilka miesięcy temu wizytę w ich koszarach, widział, że są przemęczeni.

Według innych, papieżowi nie spodobało się, że szwajcarski pułkownik urządził sobie luksusowy apartament na ostatnim piętrze koszarów.

bEKfCJRz

Mówi się, że papież chciałby zdemilitaryzować Gwardię Szwajcarską. Przed Wielkim Jubileuszem roku 2000 pojawiały się głosy, jakoby Jan Paweł II myślał wręcz o jej rozwiązaniu, do czego, jak wiadomo, nie doszło.

Obserwatorzy zwracają też uwagę na tradycyjną już rywalizację pomiędzy Gwardią Szwajcarską a żandarmerią watykańską, z którą obecny papież miałby być w większej zażyłości. Składa się ona wyłącznie z Włochów, głównie byłych policjantów i karabinierów.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież zarządził zmianę na stanowisku komendanta Gwardii Szwajcarskiej Dotychczasowy komendant Gwardii Szwajcarskiej pułkownik Daniel Rudolf Anrig odchodzi ze stanowiska.
Papież Franciszek zakończył wizytę w Turcji Przed odlotem spotkał się z młodzieżą i, czego nie było w programie, odwiedził w szpitalu ciężko chorego ormiańskiego patriarchę Konstantynopola.
Biurokracja przerosła Watykan. Będą zmiany Intencją papieża jest redukcja ogromnej biurokratycznej machiny, która powstała w ostatnich dekadach, a obecnie jest nie do utrzymania z finansowego punktu widzenia.
bEKfCJSa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)