Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Papież Franciszek zachęca do współpracy w sprawie biskupa Wesołowskiego

0
Podziel się:

Papież i prokurator poruszyli kwestię procedur sądowych i kompetencji oraz kolejnych etapów postępowania.

Papież Franciszek zachęca do współpracy w sprawie biskupa Wesołowskiego
(Donatella Giagnori / EIDON/REPORTER)

Sprawa oskarżonego o pedofilię byłego nuncjusza na Dominikanie abpa Józefa Wesołowskiego była tematem rozmowy papieża Franciszka z prokuratorem generalnym tego kraju Francisco Rodriguezem Brito - podał Watykan.

Franciszek zachęcił wymiary sprawiedliwości Watykanu i Dominikany do współpracy w dążeniu do prawdy. To pierwsze takie spotkanie w historii zmagań Kościoła i Watykanu z problemem pedofilii.

W spotkaniu uczestniczyli także sędzia Luisa Liranzo ze stolicy Dominikany, deputowany z tego kraju Victor Suarez - przewodniczący komisji spraw zagranicznych tamtejszego parlamentu i przedstawiciel prokuratury generalnej - poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

Tematem rozmowy - powiedział rzecznik - były także inne spotkania prokuratora generalnego z Dominikany w tych dniach w Watykanie, między innymi z prokuratorem Gian Pietro Milano, prowadzącym śledztwo ws. Wesołowskiego. Papież i prokurator poruszyli kwestię procedur sądowych i kompetencji oraz kolejnych etapów postępowania.

_ - Papież w rozmowie z prokuratorem generalnym Dominikany oświadczył, że prawda musi zawsze wziąć górę i wyraził życzenie, aby instytucje sądowe obu krajów działały z pełną swobodą i zgodnie z obowiązującymi normami _ - podkreślił ks. Lombardi.

Dodał, że Franciszek spotkał się również z watykańskimi sędziami, prowadzącymi sprawę byłego nuncjusza, który od końca listopada ma swobodę poruszania się za Spiżową Bramą, ale nie może opuszczać terytorium Watykanu.

Po 60 dniach minął termin zastosowanego wobec niego środka zapobiegawczego w postaci aresztu domowego w związku z zarzutami czynów pedofilii i posiadania materiałów pornografii dziecięcej.

Jak wyjaśnił ks. Lombardi, ponieważ termin ten minął i biorąc także pod uwagę stan zdrowia abpa Wesołowskiego, pozwolono mu na _ pewną wolność poruszania się _. Ponadto ma on ograniczone możliwości komunikowania się ze światem zewnętrznym - dodał.

Były nuncjusz przebywa na stałe w watykańskim budynku, gdzie mieści się Kolegium Penitencjarzy, w którym mieszkają spowiednicy z bazyliki Świętego Piotra i gdzie również znajduje się sąd. Abp Wesołowski ma przed nim stanąć na przełomie roku.

Termin rozpoczęcia procesu karnego przed trybunałem Państwa Watykańskiego nie jest jeszcze znany. Były watykański dyplomata został już przesłuchany i będzie składał dalsze zeznania.

Oskarżony czeka również na wynik apelacji, złożonej przez niego od wyroku kanonicznego trybunału w Kongregacji Nauki Wiary, który skazał go na wydalenie ze stanu kapłańskiego. Rozpatrzenie tego odwołania wyraźnie się opóźnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Postępowanie karne ws. abpa Wesołowskiego Wymiar sprawiedliwości Dominikany wszczął postępowanie karne w sprawie pedofilii, o którą oskarżany jest były nuncjusz w tym kraju arcybiskup Józef Wesołowski - podała w środę włoska agencja prasowa ANSA, powołując się na tamtejsze media.
Papież zwolnił dowódcę Gwardii Szwajcarskiej Obserwatorzy zastanawiają się, co jest powodem tej niespodziewanej decyzji. Watykaniści wymieniają dwa powody.
Papież Franciszek znów odważnie. Potępia... W wystąpieniu skierowanym do władz Turcji papież wiele miejsca poświęcił konfliktom na Bliskim Wschodzie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)