Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwowe instytucje filmowe zostają

0
Podziel się:

Do 2012 roku wydłużono czas na ich komercjalizację lub likwidację.

Państwowe instytucje filmowe zostają
(Matti Mattila/CC/Flickr)

Senacka Komisja Kultury opowiedziała się za przyjęciem noweli ustawy o państwowych instytucjach filmowych z redakcyjną poprawką. Nowela wydłuża do końca 2012 roku czas przewidziany na ich komercjalizację lub likwidację, umożliwia też ich przekształcanie w instytucje kultury.

Na początku kwietnia nowelę ustawy uchwalił Sejm. Poseł sprawozdawca Sylwester Pawłowski (SLD) przypomniał podczas posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, że w nowelizacji ustawy przewidziano wydłużenie o dwa lata - do końca 2012 roku - okres przewidziany na komercjalizację, a następnie prywatyzację lub likwidację państwowych instytucji filmowych.

Zwrócił uwagę, że na podstawie obecnie obowiązującej ustawy, termin ten upłynął z końcem grudnia 2010 roku. Dodatkowy czas ma umożliwić - bez ryzyka zbędnych kosztów - przeprowadzenie procesu przekształceń, a także zachować dorobek państwowych instytucji filmowych. Dotychczasowy termin skomercjalizowania lub likwidacji państwowych instytucji filmowych - do końca 2010 roku - okazał się zbyt krótki, głównie ze względu na długotrwałość postępowań regulujących stan prawny nieruchomości będących własnością państwowych instytucji filmowych.

Senator Janusz Sepioł (PO) pytał podczas posiedzenia o to, _ czy można przedłużyć termin, który już minął _. _ - Minister był zobowiązany do końca 2010 roku instytucje przekształcić lub likwidować, a teraz pojawia się zupełnie nowy termin _ - zauważył Sepioł.

Zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Jerzy Bart tłumaczył, że termin 31 grudnia 2010 roku był terminem _ określającym ostatnią datę możliwości podjęcia inicjatywy przez ministra kultury w zakresie komercjalizacji instytucji filmowych _.

_ Z dniem 1 stycznia 2011 roku minister utracił instrument komercjalizacyjny, natomiast państwowe instytucje filmowe mogą dalej działać i działają. Dopóki, zgodnie z obowiązującymi przepisami, minister nie podejmie inicjatywy o likwidacji takiej instytucji. Projekt rządowy, który dzisiaj komisja rozpatruje daje dwie możliwości: przywraca na dwa lata możliwość korzystania przez ministra kultury z instrumentu komercjalizacji, ale daje mu również drugą możliwość - przekształcania instytucji filmowych w państwowe instytucje kultury _ - mówił Bart.

Jak dodał, w noweli chodzi przede wszystkim _ o zachowanie majątku państwowych instytucji filmowych w obszarze władztwa państwa i dla pokoleń, z uwagi na to, że jest to ogromny, bardzo ważny majątek z obszaru kinematografii polskiej _.

Nowelizacja dotyczy 11 instytucji; większość z nich to studia filmowe, takie jak _ Tor _, _ Kadr _, _ Zebra _ czy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Te instytucje czekają na komercjalizację. Inny plan ma ministerstwo kultury wobec dwu wytwórni filmowych, których także dotyczy nowelizacja - Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Wobec nich wprowadzono zapisy o możliwości przekształcenia z państwowych instytucji filmowych w instytucje kultury.

Wytwórnia we Wrocławiu, po przekształceniu w instytucję kultury, stanie się Centrum Edukacji Filmowej. Zostanie ono stworzone we współpracy z wrocławską ASP i politechniką i ma specjalizować się w nauczaniu najnowszych technologii filmowych. Z kolei warszawska wytwórnia filmowa na Chełmskiej ma zostać przekształcona w Polskie Centrum Kinematografii, gdzie powstanie muzeum polskiej sztuki filmowej oraz Cinemateka - zbiór zdigitalizowanych polskich filmów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t46567.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/krrit;537;mln;zlotych;wplywow;z;abonamentu,175,0,802223.html) KRRiT: 537 mln złotych wpływów z abonamentu To 91 mln złotych mniej, niż przed rokiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/tvn;zaplaci;300;tysiecy;zlotych;kary,145,0,802193.html) TVN zapłaci 300 tysięcy złotych kary Chodzi o program "Rozmowy w toku", w którym miały zostać złamane przepisy o ochronie małoletnich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t46573.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tvp;dostala;o;80;mln;zl;mniej;z;abonamentu,241,0,792561.html) TVP dostała o 80 mln zł mniej z abonamentu Telewizja publiczna w 2010 r. zanotowała niższe niż rok wcześniej wpływy z abonamentu.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)