Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo zapłaci za pomoc prawną

0
Podziel się:

Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy o dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez państwo.

Państwo zapłaci za pomoc prawną

Przewiduje on możliwość bezpłatnego korzystania z niektórych usług prawnych przez osoby, które ze względu na sytuację majątkową lub osobistą nie mogą samodzielnie bronić swoich praw i interesów.

Iwona Arent z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że chodzi głównie o pomoc prawną na etapie przedsądowym.

ZOBACZ TAKŻE:
Prawo dla ubogichPrawnicy będą bezpłatnie doradzać w sprawach cywilnych, karnych, administracyjnych, dotyczących prawa rodzinnego oraz ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Prawnicy będą również wskazywali podmiot lub organizację właściwą do załatwienia danej sprawy. Pomogą także przygotować niektóre pisma i wnioski sądowe. Ta forma pomocy nie będzie obejmować m.in. spraw podatkowych, celnych i dewizowych.

Jak poinformował Ziobro, projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnej sieci punktów pomocy prawnej. Będą je mogli prowadzić m.in. adwokaci, radcy prawni, osoby z wyższym wykształceniem prawniczym, uczelnie oraz organizacje pozarządowe. Podmioty te będą wyłaniane w jawnych konkursach. Punkty pomocy prawnej mają funkcjonować w każdym powiecie.ZOBACZ TAKŻE:

Projekt ustawy powstał za czasów rządu Marka Belki, jednak został poprawiony przez obecny rząd. Ryszard Kalisz z SLD twierdzi, że idea dostępu przez najuboższych do nieodpłatnej pomocy prawnej jest słuszna.

Przeciwna ustawie jest z kolei Platforma Obywatelska. Poseł Andrzej Czuma powiedział, że należy wspomóc obecny system pomocy prawnej dla najuboższych.

prawo
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)