Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie "zagrożeniem dla całej wspólnoty międzynarodowej"

0
Podziel się:

Szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius podkreślił po spotkaniu, że wszyscy uczestnicy powiedzieli, że decydują się walczyć przeciwko Państwu Islamskiemu.

Państwo Islamskie "zagrożeniem dla całej wspólnoty międzynarodowej"
(PAP/EPA)

Na międzynarodowej konferencji w sprawie strategii przeciwstawienia się Państwu Islamskiemu uzgodniono udzielenie Irakowi stosownej pomocy wojskowej w walce z dżihadystami - głosi wydany po obradach komunikat.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele około 30 państw. We wspólnej deklaracji po spotkaniu oświadczyli oni, że Państwo Islamskie _ nie jest zagrożeniem jedynie dla Iraku, ale dla całej wspólnoty międzynarodowej _. Podkreślili, że jest sprawą pilną wyrugowanie Państwa Islamskiego z północnego Iraku. W tym celu - głosi komunikat - należy _ wesprzeć nowy rząd iracki (...) wszelkimi niezbędnymi środkami, w tym stosowną pomocą wojskową _.

Komunikat nie precyzuje, jaka konkretnie pomoc wojskowa byłaby z tym związana. Znalazło się w nim zapewnienie, że wsparcie dla Bagdadu będzie _ zgodne z potrzebami wyrażonymi przez władze irackie _ i będzie się odbywać przy respektowaniu prawa międzynarodowego i bezpieczeństwa ludności cywilnej.

Szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius podkreślił po spotkaniu, że wszyscy uczestnicy _ powiedzieli, że decydują się walczyć przeciwko Państwu Islamskiemu _. Jak dodał, wiele państw _ nalegało na konieczność przerwania finansowania dla tej grupy terrorystycznej _. Wkrótce ma się odbyć konferencja dotycząca tego problemu.

Agencja Reutera zauważa, że choć na paryskiej konferencji potęgi światowe zgodziły się na wykorzystanie środków militarnych, by wspomóc Irak w walce z Państwem Islamskim, to w komunikacie nie wspomniano ani słowem o sąsiedniej Syrii. Tymczasem dżihadyści z Państwa Islamskiego sprawują kontrolę nad częścią terytorium Syrii i w tamtejszej wojnie domowej okazali się jedną z najsilniejszych sunnickich grup zbrojnych walczących o obalenie prezydenta Baszara el-Asada.

Według ocen CIA liczba bojowników Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii waha się od 20 do 31 tysięcy.

Paryż zapowiedział już, że francuskie samoloty wojskowe w poniedziałek rozpoczną loty rozpoznawcze nad Irakiem. Przyłączenie się do prowadzonych przez USA nalotów na pozycje dżihadystów w Iraku zaoferowało kilka państw arabskich. Z kolei Turcja zezwoli jedynie na użytkowanie bazy na jej terytorium dla celów logistycznych i humanitarnych. W konferencji w Paryżu nie brali udziału przedstawiciele Syrii i jej głównego regionalnego sojusznika - Iranu.

Czytaj więcej w Money.pl
Naloty w Iraku. "Trzeba powiedzieć im stop" Władze Francji zapowiedziały już, że samoloty wojskowe tego kraju rozpoczną loty rozpoznawcze nad Irakiem.
Państwa arabskie w koalicji przeciwko ISIS Przedstawiciele władz USA odmówili ujawnienia, które kraje arabskie wystąpiły z takimi ofertami.
Dżihadyści nie przestają mordować. Kolejne egzekucje - _ Taki los spotka każdego, kto nam się przeciwstawi _ - grożą członkowie Państwa Islamskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)