Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie. Iran zgadza się na współpracę z USA w Iraku

0
Podziel się:
Ali Chamenei
Ali Chamenei (sajed.ir/GDFL/Wikipedia)

Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei zgodził się na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w ramach walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego na północy Iraku - poinformowało dziś BBC, powołując się na źródła w Teheranie.

Według tych źródeł Chamenei zezwolił Kasimowi Sulejmaniemu, dowódcy irańskiej formacji al-Kuds, czyli specjalnej jednostki Gwardii Rewolucyjnej, na koordynowanie operacji wojskowych z amerykańskimi, irackimi i kurdyjskimi siłami, które walczą z islamistami.

Szyicki Iran postrzega sunnickich bojowników Państwa Islamskiego, którzy uważają szyitów za heretyków, jako poważne zagrożenie. Sunniccy ekstremiści ogłosili pod koniec czerwca utworzenie na kontrolowanych przez siebie terytoriach północnego Iraku i Syrii kalifatu. Dokonują tam czystek etnicznych, głównie na ludności niemuzułmańskiej. Chamenei wcześniej sprzeciwiał się zagranicznemu, w tym amerykańskiemu, zaangażowaniu w Iraku. Kraj ten jest sojusznikiem Teheranu.

Jednak w sierpniu amerykańskie naloty pomogły wspieranym przez Iran szyickim milicjom i siłom kurdyjskim przełamać dwumiesięczne oblężenie zamieszkanego głównie przez szyitów miasta Amerli na północy kraju.

Generał Sulejmani był w ostatnich miesiącach obecny podczas wzmacniania obrony Bagdadu z pomocą irackich szyickich milicji.

Po internecie krążyło zdjęcie przedstawiające go na północy Iraku w czasie, w którym przełamano oblężenie Amerli. Może to świadczyć, że jego współpraca z Amerykanami rozpoczęła się już wcześniej - pisze BBC.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest oświadczenie Pentagonu w sprawie Iraku Podczas negocjacji nuklearnych z Iranem w tym tygodniu USA mogą poruszyć kwestię sytuacji wewnętrznej w Iraku, ale Waszyngton nie będzie koordynował z Teheranem swej ewentualnej akcji zbrojnej.
Obama chce rozmawiać z władzami Iranu Administracja prezydenta chce podjąć z władzami Iranu rozmowy na temat niepokojącej sytuacji w Iraku. Wciąż trwają tam krwawe walki.
Chamenei popiera negocjacje nuklearne Iran systematycznie zaprzecza jednak zarzutom Zachodu dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)