Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwo palestyńskie. Jak miałoby wyglądać?

0
Podziel się:

Palestyńczycy domagają się niezależnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.

Państwo palestyńskie. Jak miałoby wyglądać?
(michael loadenthal/Flickr)

Szefowie dyplomacji państw Ligi Arabskiej porozumieli się w sprawie formalnego przedłożenia Radzie Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji określającej terminarz utworzenia państwa palestyńskiego.

Ministrowie powołali komitet, którego zadaniem będzie zabieganie o międzynarodowe poparcie rej rezolucji. W skład komitetu weszli przedstawiciele Kuwejtu, Mauretanii i Jordanii oraz sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil el-Arabi - poinformowano w wydanym w Kairze oświadczeniu.

Nie sprecyzowano, kiedy projekt rezolucji ma zostać przedłożony. Reuters pisze, powołując się na źródła dyplomatyczne, że Jordania, która jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, może to uczynić w ciągu kilku dni.

29 listopada 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora, mimo krytyki ze strony USA i Izraela. Przeciw było wówczas dziewięć krajów, w tym Izrael i USA, a 12 państw UE, w tym Polska, wstrzymało się od głosu.

Rezolucja ONZ nie obliguje żadnego z krajów członkowskich do formalnego uznania państwa palestyńskiego.

Palestyńczycy domagają się niezależnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej; o ile jednak granice Strefy Gazy są jasno zdefiniowane, to już ustalenia dotyczące Jerozolimy i Zachodniego Brzegu będą wymagały podjęcia trudnych negocjacji, które obecnie są zawieszone.

Czytaj więcej w Money.pl
Palestyńska rodzina zginęła w nalocie Izraela Izraelska armia zbombardowała dom palestyńskiej rodziny w środkowej części Strefy Gazy - poinformowali palestyńscy lekarze.
ONZ zapowiada śledztwo. Rezolucja przyjęta Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay powiedziała dziś, że Izrael nie czyni dość, by chronić cywilów, a jednocześnie potępiła ataki rakietowe Hamasu.
ONZ o sytuacji w Gazie. To tragedia! Jeśli konflikt się przedłuży, ONZ straci zdolność do pomocy kilkudziesięciu tysiącom ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)