Notowania

państwo islamskie
01.02.2015 12:07

Państwo Islamskie zgodzi się na wymianę zakłdników?

Władze Jordanii są gotowe uwolnić terrorystkę, w zamian za życie swojego obywatela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Władze Jordanii zapewniły w niedzielę, dzień po egzekucji japońskiego zakładnika, że nadal są gotowe przekazać dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS) iracką islamistkę, jeśli przetrzymywany przez nich jordański pilot zostanie uwolniony.

Jordania stanowczo potępiła egzekucję japońskiego dziennikarza Kenji Goto. Rzecznik jordańskiego rządu Mohammad al-Momani powiedział, że IS odrzucało wszelkie podejmowane przez władze próby uwolnienia tego zakładnika.

Królestwo _ zrobi wszystko, by ocalić i uwolnić swego pilota wojskowego _ Muatha al-Kasaesbeha - podkreślił Momeni. Dodał, że jordańskie siły bezpieczeństwa i wywiad cały czas próbują ustalić, czy Kasaesbeh nadal żyje.

_ - Wciąż jesteśmy gotowi przekazać skazaną (iracką islamistkę) Sadżidę al-Riszawi w zamian za uwolnienie naszego syna i bohatera _ - dodał Momeni.

Riszawi została skazana na śmierć za udział w atakach terrorystycznych z 2005 roku w Ammanie, w których zginęło 60 osób. Dżihadyści grożą, że zabiją 26-letniego porucznika Kasaesbeha, jeśli kobieta nie wyjdzie na wolność.

IS przetrzymuje Kasaesbeha od grudnia ub.r. Dżihadyści zestrzelili jego myśliwiec F-16 podczas nalotu sił koalicji w syryjskiej prowincji Rakka.

W sobotę IS opublikowało nagranie, w którym informuje o zabiciu 47-letniego Japończyka Goto. Ten wolny strzelec i autor filmów dokumentalnych najpewniej został porwany pod koniec października lub na początku listopada ub.r. na terytoriach kontrolowanych przez dżihadystów.

Goto był drugim japońskim zakładnikiem zabitym przez IS. Japoński premier Shinzo Abe zapowiedział, że Japonia nie ugnie się przed _ niedopuszczalnym terroryzmem _ i będzie nadal dostarczać pomocy humanitarnej krajom walczącym z ekstremistami z IS.

Na nagraniu, w którym IS poinformowało o zabiciu Goto, nie wspomniano o jordańskim pilocie. Od kilku dni władze w Ammanie domagają się od dżihadystów przedstawieniu dowodów, że Kasaesbeh żyje. IS domagało się uwolnienia irackiej islamistki w zamian za Goto do czwartku i zagroziło, że w przeciwnym razie zabije jordańskiego pilota.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna egzekucja Państwa Islamskiego. "Ten nóż zabije nie tylko Kenji" Japońskie władze poniosły porażkę. Negocjacje mające ratować dziennikarza nie powiodły się.
Będzie więcej ataków w stylu Charlie Hebdo? _ Apelujemy do muzułmanów w Europie i na niewiernym Zachodzie, by atakowali krzyżowców niezależnie od tego, gdzie przebywają _ - brzmi komunikat Państwa Islamskiego.
Państwo Islamskie uwolniło 200 jeńców Wydaje się, iż zostali uwolnieni, ponieważ stanowili zbyt duży ciężar dla IS. - Prawdopodobnie zbyt kosztowne było żywienie i ich utrzymanie - wskazał dowódca peszmergów, jak nazywani są kurdyjscy bojownicy.
Tagi: państwo islamskie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz