Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie nawołuje do mordowania Francuzów

0
Podziel się:

Rozwalcie głowy tych niewiernych! - nawołuje organizacja w nagraniu wideo zamieszczonym w sieci.

Państwo Islamskie nawołuje do mordowania Francuzów
(PAP/EPA)

_ Wysadźcie Francję w powietrze! Rozwalcie głowy tych niewiernych! _- nawołuje Państwo Islamskie (IS) w nagraniu wideo zamieszczonym w sieci, a takich apeli jest coraz więcej. _ Le Figaro _ analizuje komunikaty IS wzywające do zabijania Francuzów.

_ Atakujcie Francuzów kamieniami, nożami i powierzcie się Allahowi _ - głosi kolejne wezwanie IS, które dżihadyści zamieścili na arabskojęzycznym forum alptaformedia.com.

_ Le Figaro _ przypomina, że nawoływania do mordowania Francuzów, organizowania ataków _ samotnych wilków _ we Francji stały się znacznie liczniejsze, odkąd Paryż dołączył do międzynarodowej koalicji walczącej - pod egidą USA - z Państwem Islamskim.

Niechęć dżihadystów do Francji ma też głębsze korzenie: to byłe mocarstwo kolonialne, sojusznik Ameryki, a ponadto kraj, który obiecywał podjąć skuteczną walkę z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ale nie zdołał go obalić - wylicza _ Le Figaro _.

W środę wieczorem Syryjczycy pytani przez Reutera o reakcje na zamach w Paryżu odparli: _ Islamskie lwy pomściły Proroka _.

Propaganda Państwa Islamskiego nasiliła się jednak znacznie miesiąc po rozpoczęciu lotniczych ataków koalicji na jego pozycje w Iraku. Rzecznik IS Abu Mohammed al-Adnani wezwał wówczas do podjęcia walki z _ brudnymi Francuzami _. Misja Adnaniego polega między innymi na nawoływaniu do _ świętej wojny _ poza Bliskim Wschodem, w krajach Zachodu i wzywania muzułmanów do przyjęcia radykalnej, wojowniczej wersji islamu - pisze francuski dziennik.

IS stara się wysłać do mieszkających w Europie - a zwłaszcza we Francji - muzułmanów dwa komunikaty. Pierwszy to: emigrujcie do naszego kalifatu i tu podejmujcie walkę z niewiernymi. Wezwania tego posłuchało już ponad tysiąc Francuzów. Drugi komunikat brzmi: jeśli nie możecie emigrować, rozpocznijcie dżihad na miejscu, atakujcie tam, gdzie jesteście.

Nawoływanie do atakowania Francuzów jest tym łatwiejsze, że w Europie IS ma ogromną francuskojęzyczną publiczność złożoną między innymi z emigrantów z Maghrebu i Afryki - kontynuuje _ Le Figaro _.

Toteż IS tłumaczy swe wezwania na francuski, by mobilizować _ samotne wilki _ do organizowania ataków terrorystycznych.

Jesienią IS zaczął też przekładać na francuski swój magazyn _ Dabiq _; islamistyczną propagandę w sieci, na Facebooku i w innych mediach uprawiają po francusku urodzeni lub wychowani we Francji przeważnie młodzi ludzie, którzy nawrócili się na dżihad i wyjechali do Syrii lub Iraku - wyjaśnia dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl
"Europa musi odpowiedzieć islamistom" Francja jest jednym z głównych państw zasilających Państwo Islamskie, swobodnie działają tam grupy wyznaniowe wspierające dżihad.
"Zamach to ostrzeżenie dla Francji!" Komentator Sueddeutsche Zeitung ostrzega, że zamach w Paryżu może wpędzić francuskie społeczeństwo w głęboki kryzys
Czterech znanych rysowników celem ataku Prezydent Francois Hollande nie ma wątpliwości, że sprawcy zamachu terrorystycznego na redakcję Charlie Hebdo zostaną ujęci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)