Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie i Al-Kaida zawarły porozumienie

0
Podziel się:

Takie porozumienie może stworzyć nowe trudności dla strategii Waszyngtonu wobec IS.

Państwo Islamskie i Al-Kaida zawarły porozumienie
(Zoriah/Flickr)

Bojownicy z organizacji Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaidy zebrali się niedawno w wiejskim domu w północnej Syrii i ustalili, że przestaną zwalczać się nawzajem i połączą siły w walce z przeciwnikami - pisze agencja Associated Press.

Agencja powołuje się na wysokiego przedstawiciela syryjskiej opozycji i bliżej nieokreślonego dowódcę rebeliantów.

Takie porozumienie może stworzyć nowe trudności dla strategii Waszyngtonu wobec IS. W sytuacji, gdy samoloty kierowanej przez USA koalicji rażą cele bojowników z powietrza, administracja Obamy liczyła, jak pisze AP, na to, że uzbroi _ umiarkowane _ frakcje syryjskich rebeliantów do walki z dżihadystami.

Frakcje te, uważane dotąd za relatywnie słabe i zdezorganizowane, obecnie staną w obliczu znacznie silniejszego oporu, jeśli dwa bezkompromisowe ugrupowania zbrojne będą działać wspólnie - pisze AP.

Przypomina, że IS - ugrupowanie, które zajęło niemal trzecią część Syrii i Iraku, dokonując brutalnych egzekucji - i powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra przez ponad rok walczyły ze sobą zawzięcie o dominację w rebelii przeciwko prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi.

Agencja AP informowała pod koniec października o oznakach złagodzenia wrogich działań wobec siebie IS i al-Nusry, o czym miały świadczyć nieformalne lokalne rozejmy. Ich nowe porozumienie, jak utrzymują źródła, na które powołuje się agencja, może dotyczyć obietnicy zaprzestania zwalczania się i połączenia sił w niektórych regionach w północnej Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Nagranie zamachowca samobójcy z USA Bojownicy Frontu Al-Nusra, syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy, opublikowali w internecie nagranie amerykańskiego zamachowca samobójcy, który w maju przeprowadził zamach na północnym zachodzie Syrii - podała agencja AFP.
Jest uzasadnienie prawne wyroku śmierci Awlaki, urodzony w Stanach Zjednoczonych islamski kaznodzieja, został zabity w Jemenie 30 września 2011 roku.
Zastrzelono jednego z szefów Al-Kaidy Szaif Mohamed Said al-Szabwani był ścigany w nocy przez siły bezpieczeństwa po ulicach Sany.
Uwolniono dziennikarzy porwanych w Syrii Chodzi o pracującego dla tygodnika Le Point Nicolasa Henina i reportera francusko-niemieckiej telewizji Arte Pierre'a Torresa
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)