Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
panama
27.11.2013 19:12

Panama uwolni zatrzymany statek Korei Płn. i większość załogi

35 marynarzy załogi północnokoreańskiego statku zostało zatrzymanych w lipcu w Kanale Panamskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

32 osoby spośród liczącej 35 marynarzy załogi północnokoreańskiego statku zatrzymanego w lipcu w Kanale Panamskim zostaną zwolnione - poinformował w środę panamski prokurator. Uwolniony zostanie też statek, który przewoził kubańską broń.

Statek zatrzymano 15 lipca br. w Kanale Panamskim. Na jego pokładzie znaleziono 25 kontenerów zawierających sprzęt wojskowy kubańskiej produkcji, ukrytych pod ładunkiem 10 ton cukru. Sprzęt nie figurował w liście przewozowym.

Dwaj członkowie załogi i kapitan pozostaną w areszcie; będą im postawione zarzuty przemytu broni - poinformował prokurator specjalizujący się w walce z przestępczością zorganizowaną Nathaniel Murgas.

_ - 32 marynarzy zostanie zwolnionych, ponieważ nie wiedzieli nic o ładunku _ - dodał Murgas.

Nie wiadomo jeszcze, czy Pjongjang zapłacił 1 mln dol. kary, czego domagała się Panama w zamian za uwolnienie statku. W ubiegłym tygodniu do kraju przybyła północnokoreańska delegacja, która miała wynegocjować uwolnienie załogi oraz statku.

Na pokładzie statku _ Czong Czon Gang _, który przewoził broń z Kuby do Korei Północnej, znajdowały się m.in. dwa myśliwce w doskonałym stanie technicznym oraz 15 stosunkowo nowych silników do samolotów, dziewięć pocisków rakietowych w częściach oraz dwa systemy obrony przeciwlotniczej.

W sierpniu w związku z tym incydentem do Panamy przyjechał zespół ekspertów ONZ monitorujących przestrzeganie nałożonych na Pjongjang sankcji.

Korea Północna jest objęta oenzetowskim embargiem na import i eksport broni. Rezolucja nr 1874 Rady Bezpieczeństwa ONZ, przyjęta w czerwcu 2009 r., zezwala państwom członkowskim na inspekcje wszystkich ładunków północnokoreańskich transportowanych drogą lądową, morską i powietrzną.

Czytaj więcej w Money.pl
Moździerze, broń i amunicja ukryte na statku Na pokładzie statku podczas rutynowej kontroli znaleziono broń palną, granaty, moździerze, amunicję i duże ilości ładunków wybuchowych - podaje grecka agencja ANA.
Kuba przyznaje, to jest nasza broń Kubańskie MSZ oświadczyło, że na północnokoreański statek zatrzymany przez panamską służbę celną, załadowano cukier i...240 ton broni.
Chińska konkurencja dla Kanału Panamskiego Przedsięwzięcie to chce sfinansować chińskie konsorcjum. Koszty realizacji projektu szacuje się na 40 mld USD.
Tagi: panama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz